PREDSEDNIK NEMAČKE ZABRINUT: Stigli smo do tačke pucanja, na granici smo svojih kapaciteta
PREDSEDNIK Nemačke Frank-Valter Štajnmajer rekao je da je broj pridošlih migranata doveo njegovu zemlju do "tačke pucanja."
Foto: Tanjug/AP Photo/Christian Chavez
On je ujedno pozvao na ravnopravniju raspodelu migranata unutar zemalja Evropske unije.
- Nemačka je, kao i Italija, na granici svojih kapaciteta - rekao je Štajnmajer u intervjuu za list "Korijere dela sera" uoči svoje posete Italiji.
On napominje da su ove dve zemlje primorane da ponesu "težak teret", dodavši da je "Nemačka već prihvatila više od 1.000 izbeglica iz Italije u okviru prethodnog mehanizma dobrovoljne solidarnosti, više nego bilo koja druga evropska država."
Ističe da u pregovorima o zajedničkom evropskom sistemu azila treba stvoriti trajni mehanizam solidarnosti, kako primanje migranata ne bi ostalo na aktuelnom, "dobrovoljnom" modelu, prenosi "Politiko".
- Samo u prvoj polovini ove godine, 162.000 ljudi je podnelo zahtev za azil u Nemačkoj – više od trećine svih zahteva u EU - rekao je Štajnmajer, dodavši da ta brojka ne uzima u obzir više od milion izbeglica iz Ukrajine u toj zemlji.
- Dakle, Nemačka je, kao i Italija, na tački pucanja - zaključio je Štajnmajer.
"Politiko" navodi da su političari nemačkog glavnog toka zauzeli oštriji stav prema migrantima nakon uspona desničarske Alternative za Nemačku.
Upitan za komentar o usponu desnice u svojoj zemlji, Štajnmajer je rekao da su liberalne demokratije širom sveta "iznutra izazvane ekstremističkim, populističkim i nacionalno-populističkim pozicijama."
Alternativa za Nemačku na anketama redovno osvaja 20 odsto podrške biračkog tela, a istraživanje INSA-e u avgustu ukazalo je da je svaki treći Nemac barem jednom pomislio da glasa za ovu stranku.
Pored oštrog stava prema migrantima, ova stranka se istakla u nemačkom političkom miljeu i kritikom Evropske unije, ali i protivljenju udaljavanja od Kine, između ostalog.
BONUS VIDEO: OVAKO IZGLEDA KRIMSKI MOST DANAS: Remontovan deo pušten u saobraćaj pre roka
Preporučujemo
NEMAČKA ZABRANILA NEONACISTIČKU GRUPU: Pretreseni domovi 28 članova grupe "Hamerskins"
19. 09. 2023. u 11:26
VELIKO UPOZORENjE VUČIĆA: Za godinu i po dana suočićemo se sa velikim ratom, niko više ne želi da sluša drugu stranu
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas, na forumu "GLOBSEC BELTALKS: Beogradski ekonomski razgovori", da više nema racionalnosti u međunarodnoj politici i da se uskoro sprema veliki sukob.
09. 12. 2025. u 20:57
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)