FBI O ZLONAMERNIM UTICAJIMA: Sve drskiji pokušaji Kine i Irana da ućutkaju disedente na tlu SAD
KINA i Iran postaju sve drskiji u svojim pokušajima da ućutkaju disidente na američkom tlu i utiču na politiku SAD, tvrde zvaničnici američkog Federalnog istražnog biroa (FBI).
Foto Tanjug/AP
Tokom brifinga za novinare o transnacionalnoj represiji, pripadnici kontraobaveštajne službe FBI pozvali su žrtve zastrašivanja da istupe i naveli da FBI prati trend rasta kršenja američkih zakona od stranih autoritarnih režima s ciljem da se izvrši pritisak na pripadnike određene zajednice, prenosi Rojters.
Zvaničnici FBI tvrde da su vlade nekih zemalja koristile usluge privatnih istražitelja za vršenje nadzora nad disidentima i dodaju da su savezna tužilaštva povodom toga podnela više krivičnih prijava.
-Koriste se nove taktike i u prethodnim istragama mi nismo uspeli da ustanovimo da su Kina i Iran kršili američke zakone, rekao je jedan od kontraobaveštajaca FBI i dodao da se nada da će FBI uspeti da podigne nivo svesti o ovim problematičnim trendovima i tako alarmira i sektor privatnih istražitelja, i državne i lokalne organe za sprovođenje zakona.
Zvaničnici FBI ukazali su da su ciljevi transnacionalnih šema represije višestruki, ali da im je ponekad cilj i da utiču na politiku SAD primenom "taktike zlonamernog uticaja".
-Zaista smo videli prekretnicu u taktici i korišćenju novih obaveštajnih instrumenata koji su tokom poslednjih nekoliko godina promenili i nivo rizika, i nivo pretnji, upozorio je u razgovoru sa novinarima neimenovani zvaničnik FBI.
Preporučujemo
Trampu stigle najgore moguće vesti: Nije dobro po američkog predsednika
Podrška američkom predsedniku Donaldu Trampu pala je na najniži nivo u njegovom trenutnom mandatu, a Amerikanci su sve više nezadovoljni njegovim postupanjem sa troškovima života i ratom sa Iranom, pokazuju rezultati nove ankete Ipsosa.
28. 04. 2026. u 20:51
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
Rusija sprema napad na TRI evropske zemlje - želi da testira NATO: Alarmantne tvrdnje stručnjaka
PREMA novoj analizi, Rusija se aktivno priprema za napad na baltičke države, što bi predstavljalo veliki vojni izazov za Zapad. Takvim potezom, Vladimir Putin bi testirao spremnost NATO-a da brani tri male članice - Estoniju, Letoniju i Litvaniju - u slučaju mogućeg početka Trećeg svetskog rata.
02. 05. 2026. u 21:42
Komentari (0)