PRESTAĆE PREVLAST DOLARA KAO SVETSKE VALUTE: Najveći krivac za to biće sama Amerika
HEGEMONIJA dolara kao svetske valute će se izgubiti u dogledno vreme, američka valuta će postepeno gubiti na vrednosti, naveo je za RT Dan Kovalik, profesora na Pravnom fakultetu Univerziteta u Pitsburgu.
Foto: P. Milošević
Prema njegovim rečima, krivicu za slabljenje dolara snose same SAD koje koriste svoju valutu kao sredstvo pritiska
„Dugi niz godina, SAD su uvodile sankcije brojnim zemljama. Da bi nastavili da trguju, te zemlje su morale da koriste druge pristupe, da vrše plaćanja u drugim valutama “, rekao je ovaj stručnjak.
On je primetio da se na ovaj način Amerika istiskuje iz svetske ekonomije, a da sadašnje uvođenje sankcija Rusiji bez presedana samo ubrzava ovaj proces.
„Kao što već dugi niz godina ponavljam, američke sankcije će se istisnuti SAD iz globalne ekonomije, a upravo to se dešava pred našim očima“, rekao je Kovalik.
Istovremeno, on je naglasio da rublja, za razliku od dolara, ima realnu podršku u vidu zlata i energetskih resursa, koji mogu da ojačaju vrednost ruske valute.
„Dakle, za razliku od američkog dolara, podržanog samo klauzulom „punog poverenja“ američkog ustava, rublja će imati stvarnu vrednost. Ljudi, naravno, sve manje veruju u američki dolar, jer SAD imaju ozbiljne dugove“, rekao je ekonomista.
BONUS VIDEO: IRAN ĆE TEK SADA DA POKAŽE ZUBE: Nuklearni program islamske republike dobija novi zamah
Preporučujemo
NEVEROVATAN USPON RUBLjE: Putnove odluke donele novu snagu ruskoj valuti
29. 03. 2022. u 13:07
RUBLjA OJAČALA PREMA DOLARU I EVRU: Da li Putinov potez već daje rezultate?
25. 03. 2022. u 13:51
IRAN "OSLEPEO" SAD I IZRAEL; Novi napadi na Teheran; Iranski "orešnik" pogodio komandu IDF; Tramp - Rat u Zalivu od 1-10? 15!
NASTAVLjAJU se vazdušni udari na Bliskom istoku. SAD i Izrael nastavljaju da gađaju Iran, dok iranske snage uzvraćaju napadima na izraelske gradove i američke baze i diplomatska predstavništva u regionu.
04. 03. 2026. u 06:59 >> 23:01
"RASPOREDIO SAM VOJSKU NA 75 LOKACIJA" Orban: Ukrajina digla u vazduh "Severni tok", to se ne sme ponoviti sa "Družbom"
MAĐARSKI premijer Viktor Orban objavio je video na mreži Iks u kojem je poručio da je mađarska vojska raspoređena na desetinama lokacija kako bi zaštitila energetsku infrastrukturu zemlje. Orban navodi da postoji pretnja od mogućih ukrajinskih sabotaža zbog tenzija oko ruskih energetskih isporuka i rata na Bliskom istoku.
04. 03. 2026. u 13:43
PLANETA U STRAHU: Spisak 11 najsigurnijih zemalja u slučaju Trećeg svetskog rata
NAKON što su američko-izraelski napadi na Iran doveli do odmazde širom Bliskog istoka, rastu strahovi od eskalacije koja bi mogla da preraste u treći svetski rat. Tu su još i aktualni rat između Ukrajine i Rusije, sukobi u pojasu Gaze, kao i stalna pretnja kineske invazije na Tajvan.
03. 03. 2026. u 20:21
Komentari (5)