JAPANSKI NAUČNICI TESTIRAJU LEK ZA IZRASTANJE NOVIH ZUBA: I za starije od 60 godina
JAPANSKI naučnici će u septembru početi da testiraju na ljudima prvi lek na svetu za izrastanje novih zuba. Lek će se, kako pišu tamošnji mediji, primenjivati na ispitanicima između 30 i 64 godine kojima nedostaje najmanje jedan zub.
Foto Shutterstock
Istraživači tvrde da je lek pokazao odlične rezultate kod životinja, obnavljajući im zube bez izazivanja ozbiljnih neželjenih efekata.
Kao glavni razlog za ovo istraživanje oni navode to što u Japanu godišnje jedan ili više zuba izgubi 43 miliona ljudi. Do ideje su doššli kada je otkriven određeni gen kod miša koji je imao više zuba u vilici.
To ih je podstaklo na razmišljanje da li se zubi mogu regenerisati kod odraslih ljudi. Da bi testirali hipotezu, koristili su određena mišja antilea kako bi proverili njihovu biološku aktivnost. Trenutno se humanizuju tri antitela koja se efikasna u rastu zuba kada se daju miševima i psima.
Preporučujemo
STRUČNjACI RAN OTKRILI: Evo zašto se Mramorno more u Turskoj povuklo 20 metara
17. 12. 2025. u 23:45
NAUČNICI IZRAČUNALI: Deda Mraz može da stigne do sve dece u roku od 24 sata
17. 12. 2025. u 23:11
FICO ZAGRMEO: Ono što Brisel radi Srbiji nema nikakve veze sa zdravim razumom!
PREMIJER Slovačke Robert Fico izjavio je danas da će na samitu EU - Zapadni Balkan govoriti u korist Srbije, kao i da ono što EU radi Srbiji nema veze sa zdravim razumom i da je kažnjavaju zbog njenih suverenih stavova.
17. 12. 2025. u 15:34
"SRBE SU RASTRGLI, RASTRGLI SU JEDAN NAROD" Putin žestoko udario po Evropi: Tamo nema civilizacije, samo degradacije!
ISPOSTAVILO se da na Zapadu nema nikakve civilizacije, već samo kontinuirana degradacija, izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin na proširenom kolegijumu Ministarstva odbrane Rusije.
17. 12. 2025. u 13:13
MIMU ZAUSTAVILA POLICIJA: Iznenadilo ih je ono što su zatekli u kolima
NAKON što ih je zaustavila policija, prizor u kolima ih je iznenadio...
17. 12. 2025. u 10:09
Komentari (0)