ZAŠTO NE TREBA DA SPAVATE "JOŠ SAMO 5 MINUTA": Ovo je razlog zbog kog odlaganje jutarnjeg alarma nije dobro za vas
VEĆINI dan počinje sa istim mislima "samo još 5 minuta", ali ova zabluda može samo da vam odmogne.
Foto Shutterstock
Vaše telo to doživljava veoma stresno. Onog momenta kada pristanete na još par minuta spavanja, vaš mozak aktivira nerve koji su zaduženi za aktiviranje dubokog sna. Onda vas budilnik ponovo probudi, što samo uzrujava vaše telo, s obzirom na to da se nakon kratkog vremena ponovo aktivira.
Preporučuje se da umesto da sebe stavljate u takvu situaciju, bolje je jednostavno naviti budilnik od pet do 10 minuta kasnije i poštedeti sebe bespotrebnog stresa.
Ako to ne uradite, vaše telo se može susresti sa takozvanom inercijom sna, što predstavlja onaj osećaj premorenosti koji je prisutan kada se probudite i može satima trajati.
Idealno bi bilo da možemo leći kada osetimo umor, a da se probudimo kada nam se telo dovoljno odmori, ali s obzirom na to da to tako ne funkcioniše, jednostavno morate pronaći odgovarajući "tajming".
Eksperti navode da san od devet sati može da nam škodi isto kao i nedovoljno sna.
Istraživanja ukazuju da produženi san može da poveća šanse za demenciju, gubitka pamćenja i gojaznost. Dok sa druge strane, ako spavate manje od šest sati noću, ne preporučuje se da to nadoknadite preteranim spavanjem tokom vikenda.
Najbolji način da poboljšate spavanje jeste da svakog dana produžavate san za sat ili dva. Recimo, jedne cele nedelje ili meseca spavajte sat duže nego inače.
Kako biste nadigrali sebe, najbolje rešenje kada je u pitanju odlaganje alarma jeste da nabavite pravi budilnik koji nema mogućnost odlaganja ili da telefon ostavite na drugi kraj sobe, kako biste morali da ustanete iz kreveta da ga ugasite, savetuje Dejli mejl.
(Telegraf)
BONUS VIDEO:
OD PRINCEZE DO PEPELjUGE: Kakve cipele su se nosile u Kruševcu od 1932. godine
Preporučujemo
OČARAVAJUĆA POLARNA SVETLOST IZNAD LAPONIJE: Neobičan prizor na nebu oduzima dah
17. 03. 2023. u 07:10
MEDVEDEV BRUTALNO ZAPRETIO UKRAJINI, FRANCUSKOJ I BRITANIJI: Rusija bi morala odgovoriti nuklearnim udarom
ZAMENIK predsednika ruskog Saveta bezbednosti Dmitrij Medvedev zapretio je da bi Rusija mogla upotrebiti taktičko nuklearno oružje protiv Ukrajine, Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva ukoliko bi Pariz i London Kijevu pružili nuklearnu tehnologiju.
24. 02. 2026. u 13:45
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
"NEMA KO DA NASEČE DRVA": Rusko selo izgubilo skoro sve muškarce u ratu u Ukrajini
U RIBARSKOM selu Sedanka, na ruskom dalekom istoku, svakodnevni život je bio težak i pre rata u Ukrajini. Većina kuća nema osnovnu infrastrukturu, kao što su voda, unutrašnji toaleti ili centralno grejanje, iako zimske temperature često padnu i na -10 stepeni Celzijusa.
24. 02. 2026. u 09:43
Komentari (0)