KARL-MARKUS GAUS U POSTOJBINI SVOJE MAJKE: Poznati austrijski pisac održaće književno veče u Novom Sadu
KARL-MARKUS GAUS, jedan od najznačajnijih austrijskih savremenih pisaca, esejista i urednik, član Nemačke akademije za jezik i poeziju i član žirija za nagradu "Aleksandar Tišma",čija je majka poreklom iz Futoga, održaće u ponedeljak, 6. novembra, u 19 sati, književno veče u Kulturnom centru Novog Sada.
FOTO: Arhiva novosti
Gaus je, između ostalog, poznat domaćoj čitalačkoj publici jer je otvorio 62. Međunarodni beogradski sajam knjiga 2017. godine, kada su zemlje nemačkog jezičkog područja (Nemačka, Austrija, Švajcarska i Lihtenštajn) bile počasni gosti.
I jedna i druga knjiga predstavljaju mešavinu putopisa i esejistike i pune su različitih istorijskih podataka i zanimljivosti. U obema se, takođe, ogleda Gausov kritički stav prema marginalizovanju manje razvijenih delova Evrope, dvostrukim aršinima, reviziji istorije, diskriminaciji...
FOTO: Arhiva novosti
Od 1991. Karl-Markus Gaus je glavni urednik književnog časopisa Literatur und Kritik. Njegove knjige prevedene su na više stranih jezika i dobile su veliki broj nagrada, među kojima su: Nagrada "Šarl Vejon" , Austrijska umetnička nagrada za književnost, Nagrada "Johan Hajnrih Merk", Nagrada "Žan Ameri" i Lajpciška književna nagrada za evropsko razumevanje.
Preporučujemo
Pooštrena pravila za dodelu Oskara: AI glumci i scenaristi ne mogu biti nominovani
02. 05. 2026. u 23:00
Trampu stigle najgore moguće vesti: Nije dobro po američkog predsednika
Podrška američkom predsedniku Donaldu Trampu pala je na najniži nivo u njegovom trenutnom mandatu, a Amerikanci su sve više nezadovoljni njegovim postupanjem sa troškovima života i ratom sa Iranom, pokazuju rezultati nove ankete Ipsosa.
28. 04. 2026. u 20:51
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
Šta se to desilo na granici Ukrajine i Belorusije? Zelenski besan, preti komšijama: "Spremni smo!"
PREDSEDNIK je takođe najavio da Ukrajina priprema nekoliko novih paketa sankcija koji će biti uvedeni odmah i u bliskoj budućnosti.
03. 05. 2026. u 09:37
Komentari (0)