KOMPOZITOR U REZIDENCIJI - ALEKSANDAR SIMIĆ: Program KNU "Tangente" u Jugoslovenskoj kinoteci
PROGRAMOM pod nazivom "Tangenta", koji sugeriše izletanje iz začaranih krugova svakodnevice, Kolarčeva zadužbina će u sredu, 28. juna u 18 časova u Velikoj sali Jugoslovenske kinoteke predstaviti internacionalno afirmisanog umetnika Aleksandra Simića kao svog "kompozitora u rezidenciji".
Mika Knežević
Veliki deo Simićevog opusa koji broji preko stotinu kompozicija za različite ansamble, od kamernih do simfonijskih, nastao je kroz period od oko tri decenije u saradnji sa institucijama poput Ujedinjenih Nacija, Vatikana, NASA, Stejt Dipartmenta, Ruske Federacije i Jad Vašema, i veoma često sa idejom stavljanja umetnosti u službu promocije mira, empatije i odgovornosti prema fizičkom i vremenskom prostoru koji delimo, redovno nesvesni potrebe da harmonizujemo različite pojedinačne interese nacija, religija i kultura.
Jedna od tangenti programa zakazanog za 28. jun jeste i izletanje iz prostora Kolarčeve zadužbine i saradnja sa komšijskom i sestrinskom institucijom kao što je Kinoteka. Publika će tokom razgovora sa Simićem, koji će ovom prilikom voditi novinar, esejista i književnik Muharem Bazdulj, imati priliku i da na bioskopskom platnu uživa u projekcijama odlomaka iz Simićevih dela kao što su In Memoriam, Under One Roof (Pod istim krovom), Missa Solemnior i "Grad u kome je stalo vreme".
Prisutni će takođe moći da se upoznaju sa idejama vezanim za ovu rezidenciju, a koje uključuju saradnju sa različitim umetnicima iz sveta muzike, književnosti, filma, baleta, a i nekim projektima vezanim za saradnju sa institucijama civilnog društva i onim koji će biti pre svega humanitarnog karaktera s obzirom na to da je Simić široj javnosti, osim po muzici, poznat i po predanom društvenom angažmanu.
- Nova i agilna uprava Kolarčevog narodnog univerziteta, na čelu sa Aleksandrom Pekovićem, koja se u proteklih godinu dana trudi da ovoj važnoj instituciji obezbedi uslove za jednu novu fazu njenog života i delovanja, veruje da Kolarac kao svojevrsni Genius Loci kulture glavnog grada ima jedinstven zadatak negovanja i podmlađivanja duha njegovih žitelja, i zato zajedno obećavamo da će ovo zdanje na Studentskom trgu broj 5 biti i ostati adresa sa koje dolaze i na koju stižu najvažnije vesti iz domena kulture, obrazovanja i umetnosti - ističe, komentarišući svoje postavljenje, kompozitor Simić.
Preporučujemo
NOVOSTI VAS VODE U TEATAR VUK: Pogledajte predstavu “Ludi od ljubavi“
16. 03. 2026. u 11:50
CEO REGION NA JEDNOM MESTU: „Kovinski pozorišni susreti“ od 23. do 28. marta
13. 03. 2026. u 16:30
„GOSPODAR OLUJE“ U LOS ANĐELESU: Holivudsko-srpski igrani film premijerno prikazan u SAD
13. 03. 2026. u 14:43
HRVATI "VELIKI I JAKI" ŽALE SE CENTRALI NATO ZBOG SRPSKIH RAKETA: A ne smeta im vojni savez Zagreb-Tirana-Priština
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas, komentarišući to što Vojska Srbije raspolaže novom hipersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, da će "razgovarati sa partnerima u NATO i upozoriti ih na takvo naoružanje".
12. 03. 2026. u 19:25
HOROR U HRVATSKOJ: Svi se hvatali za glavu, Amerikanac jedva ostao živ (FOTO/VIDEO)
STRAŠNE scene viđene su u komšiluku na košarkaškoj utakmici.
13. 03. 2026. u 19:25 >> 19:26
Miroslav 33 godine živi pod zemljom, bez struje i vode: Humanitarac podelio priču koja je rasplakala mnoge (VIDEO)
DEKA Miroslav iz sela Dvorska kod Krupnja već 33 godine živi u zemunici bez struje i vode, a njegov vapaj za pomoć dirnuo je humanitarca Marka Nikolića.
14. 03. 2026. u 11:54
Komentari (0)