"MARERI" I BIGZ: Prodato zdanje nekadašnje državne štamparije kod Mostara u Beogradu

M. S.

19. 02. 2021. u 06:34

ZGRADU BIGZ kupila je kompanija Marera Real Estate Partners, sestrinska firma Marera Properties, koja je prošle godine pod svoje uzela i "Beograđanku".

МАРЕРИ И БИГЗ: Продато здање некадашње државне штампарије код Мостара у Београду

Foto N. Fifić

U rekonstrukciju nekadašanje štamparije biće uloženo više od 40 miliona evra, a u novom ruhu osvanuće za 18 meseci.

Kako navode u ovoj firmi, čiji je kultni BIGZ novi projekat, znamenita zgrada biće pretvorena u savremeni biznis centar. S obzirom na to da je reč o delu moderne srpske arhitekture, kompanija će sarađivati sa Zavodom za zaštitu spomenika na očuvanju autentičnog izgleda projekta Dragiše Brašovana.

- Ovo monumentalno zdanje ima više od 40.000 kvadrata, od čega je nešto preko polovine upotrebnog prostora usled impresivno projektovanih hodnika i stepenišnih zona - istakla je Milana Srećkov, direktorka kompanije.

"BEKO" I "BEOGRAĐANKA"

MARERA je bila zadužena za rekonstrukciju bivše fabrike "Beko" u današnji Kalemegdan biznis centar. Krajem prošle godine ova kompanija kupila je i zgradu Palate "Beograd", čije prostorije pretvara u kancelarijski prostor.

Nakon obnove, zgrada BIGZ biće ponuđena budućim zakupcima klasične kancelarije, kao i prostorije otvorenog koncepta, ali i moći će da dizajniraju prostor u skladu sa njihovim potrebama. Čuvena zgrada BIGZ građena je u obliku ćiriličkog slova P, nalik na štamparsku mašinu, visine od 64 metra.

Većinski vlasnik do nedavno je bio Petar Matić, koji je ovo preduzeće od države kupio 2007. za 310 miliona dinara, što je tada bilo oko 3,87 miliona evra.

Nova zgrada Državne štamparije sagrađena je između 1936. i 1940. godine na prostoru kompleksa urbane, industrijske i saobraćajne zone kod Mostara. Arhitekata Brašovan je na ovom zdanju prvi put u beogradskoj arhitekturi primenio armiranobetonski skeletni sistem konstrukcije. Za spomenik kulture BIGZ je proglašen 1992. godine.

 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (5)

DA LI JE JUTARNJA RAKIJICA OTROV ILI LEK? Stručnjak za toksikologiju razbila mitove (VIDEO)