ODMOTAVA SE KLUPKO HAKERSKOG NAPADA: Otkrivamo kako je suspendovano troje radnika katastra

B. Ca.

28. 07. 2022. u 10:00

TROJE radnika Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) je suspendovano zbog indicije da su učestvovali u nedavnom hakerskom napadu na ovu ustanovu.

ОДМОТАВА СЕ КЛУПКО ХАКЕРСКОГ НАПАДА: Откривамо како је суспендовано троје радника катастра

Foto: RGZ-promo

Ovo je juče iz Katastra potvrđeno za "Novosti". Prema našim informacijama, istraga policijskih i bezbednosnih službi koja je u toku, obuhvata i temeljnu proveru IP adresa osumnjičenih, kao i njihove računare. Nakon toga bi se moglo doći do dokaza da li je u pitanju krivično delo.

Nakon hakerskog napada koji se dogodio sredinom juna, rad Katastra bio je u prekidu duže od dve nedelje, a usluge i funkcije sistema su postepeno vraćane u rad. Od tada traje istraga i, prema našim poslednjim inforamcijama, ona je dovela do sumnje o umešanosti nekoliko zaposlenih u ovu akciju sabotaže rada Katastra. Ovaj slučaj istražuje Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal, ali zasad nemaju komentar.

Prema nedavnoj izjavi ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislava Momirovića, svi podaci Geodetskog zavoda uprkos napadu ostali su zaštićeni, kao i da je utvrđeno kako je virus sa karakteristikama pametnog, u sistem ušao 24. maja, a da je aktviran 15. juna. U tom periodu hakeri su "snimali" koji deo sistema da zaključaju, ali su nakon blokade nekih aplikacija Katastra, nadležni u RGZ odlučili da iz bezbednosnih razloga zaključaju ceo sistem. Postepeno je vraćan u funkciju, najpre deo za državne organe, pa i za stanovništvo.

NAPAD IZ ČETIRI ZEMLjE

DIREKTOR Republičkog geodetskog zavoda Borko Drašković rekao je nedavno da je u pitanju bila "računarska sabotaža" koja je došla iz četiri zemlje - Holandije, Bugarske, sa Sejšela i Litvanije. Kako je objasnio, za napad je korišćen virus "ransover fobos" koji blokira sistem i zaključa fajlove, da bi se potom tražio otkup za otključavanje. Hakeri su kompromitovali šest od ukupno 3.500 računara i 20 od ukupno 460 servera.

Inženjeri za bezbednost podataka i bezbednost IT sistema proveravali su svaku pojedinačnu radnu stanicu zaposlenih. U vraćanju sistema u rad učestvovali su ruski IT stručnjaci koji štite rusku vladu, ali i američka kompanija, kao i domaći stručnjaci. Među njima je bio i tim iz Risije sa kojima su ljudi iz RGZ komunicirali elektronski. U odbrani su pomogle kompanije američka "Karbon Blek", evropska "Eset", kao i stručnjaci domaće firme "Oktakron", "Saga", "Komtrejd", MDS. Učestvovali su i organizacija BIA i SBPOK, Kancelarija za IT u Vladi Srbije i pojedinačni eksperti.

Zoran Živković, predsednik Društva za inforamcionu bezbednost Srbije, smatra da je Republički geodetski zavod izuzetno interesantan za hakere, jer sadrži informacije od nacionalnog značaja.

Foto: P. Mitić

- Cilj takvih napada je pre svega novac, odnosno ucena zbog otkupa - kaže Živković. - Paraliza tog sistema uzrokuje niz posledica i problema koji se odnose na sudove, izvršitelje, građevinsku industriju, a hakeri takve sisteme koji nisu adekvatno branjeni posebno targetiraju. Verovatno je i u ovom slučaju plaćanje otkupa bio način da sistemi prorade.

Iz RGZ kažu da je sistem posle napada drastično unapređen u hardverskom, softverskom i procesnom smislu, a kontrola službenika sa spoljnim svetom je mnogo stroža.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

ETO, JAVLJA MI SE! Kako je Novak Đoković šokirao novinarku CNN-a