KAD IZGUBITE GLAS: Za promuklost nisu uvek odgovorni virusi i bakterije

I. K.

16. 10. 2023. u 21:02

PROMUKLOST ili disfonija je stanje koje iskusi bar jedna trećina ljudi u nekom trenutku svog života.

КАД ИЗГУБИТЕ ГЛАС: За промуклост нису увек одговорни вируси и бактерије

Foto Shutterstock

Postoji mnogo razloga za pojavu promuklosti, ali, većina nije ozbiljna i obično nestaje nakon kratkog vremena. Uzrok promuklosti su najčešće virusi i bakterije. Zavisno od uzročnika za lečenje se propisuju antibiotici ili odgovarajući inhalacioni lekovi. Međutim, od podjednakog značaja je i pošteda glasa. Oboleli ne bi trebalo da se napreže kada govori, ali ni da šapuće. Trebalo bi da govori opušteno i normalnim tonom.

Kada problemi sa promuklošću traju duže od nedelju dana obavezan je odlazak kod ORL specijaliste, jer tada je uglavnom reč o hroničnoj promuklosti. Ovo stanje za razliku od akutne promuklosti mogu da uzrokuju mnogobrojni poremećaji zdravlja. Probleme sa glasom u tom slučaju izazivaju stanja kada se tečnost iz želuca vraća u grlo, alergijska stanja, endokrini poremećaji, miopatija, i disbalansi u radu centralnog i perifernog nervnog sistema. Promuklost može da bude i posledica karcinoma pluća, promena u grudnoj duplji i narušenog funkcionisanja štitaste žlezde.

Posebnu kategoriju promuklosti čine organske promene na glasnim žicama u koje se svrstavaju polipi, otoci, čvorići ali i karcinom grkljana.

Evo koji su manje poznati razlozi za promuklost:

Gastroezofagealni refluks (GERB)

Takođe poznat kao žgaravica, GERB je stanje kada se želudačna kiselina podiže/vraća u grlo. Ponekad kiseline mogu da stignu čak i do naših glasnih nabora, što je poznato kao laringofaringealni refluks (LPR).

Krvarenje vokalnih nabora

Ako iznenada izgubite glas, ili možete da govorite, ali ne i da pevate, stručnjaci kažu da ste možda imali krvarenje u glasnicama. To se dešava kada krvni sud na glasnom naboru pukne, ispunjavajući mišićno tkivo krvlju.

Neurološke bolesti i poremećaji

Ako ste imali moždani udar ili Parkinsonovu bolest, vaše stanje je možda uticalo na deo mozga koji kontroliše mišiće u larinksu.

Vokalni čvorovi, ciste i polipi

Čvorovi, polipi i ciste su nekancerozne izrasline koje se mogu formirati na glasnicama. Nastaju zbog prevelikog trenja ili pritiska.

Paraliza vokalnih nabora

Paraliza glasnih žica znači da jedna ili obe glasne žice ne rade kako treba. Jedna ili obe se možda neće otvoriti ili se možda neće zatvoriti. Uzrok obično nije poznat, ali se ponekad dešava zbog povrede, raka pluća ili štitaste žlezde, infekcije, multiple skleroze, moždanog udara, Parkinsonove bolesti ili tumora.

Rak larinksa

Promuklost koja traje više od tri nedelje može da bude simptom raka larinksa.

Disfonija napetosti mišića

Disfonija mišićne napetosti je promena u zvuku ili osećaju glasa zbog prekomerne napetosti mišića u glasovnoj kutiji i oko nje. Ova napetost sprečava glas da funkcioniše efikasno. Disfonija mišićne napetosti je obrazac upotrebe mišića koji se može razviti tokom laringitisa i ostati čak i nakon što oticanje glasnih žica nestane. Takođe može biti uzrokovan stresom.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

AKO VUČIĆ NE POBEDI, SRBIJU ČEKAJU TEŠKI DANI PO SVIM PITANJIMA... Darko Miličić poslao važnu poruku o aktuelnoj političkoj situaciji (VIDEO)