NE DIRAJTE OSTROG: Mitropolija pozvala državu i investitora da preispitaju izgradnju solarne elektrane kod svetinje
MITROPOLIJA crnogorsko-primorska pozvala je nadležne institucije i investitora da preispitaju planiranu lokaciju solarne elektrane u široj okolini manastira Ostrog, izražavši zabrinutost zbog mogućih negativnih posledica projekta po duhovne, ambijentalne, kulturne i istorijske vrednosti tog prostora.
Foto: Deposit/ LegART
Iz Mitropolije su saopštili da su se oglasili povodom najave izgradnje solarne elektrane, podstaknuti zabrinutošću bratstva manastira Ostrog i velikog broja vernika.
Smatraju da je zbog toga potrebno razmotriti moguće posledice koje bi realizacija projekta mogla imati po prostor u kojem se nalazi jedna od najznačajnijih pravoslavnih svetinja.
- Manastir Ostrog predstavlja neprocenjivo duhovno, kulturno i istorijsko dobro Crne Gore, ali i šireg pravoslavnog sveta - naveli su iz Mitropolije.
Ističu da vrednost tog prostora nije vezana isključivo za sam manastirski kompleks, već i za njegovo prirodno okruženje.
- Njegov značaj ne počiva samo na manastirskom kompleksu, već i na prirodnom okruženju koje vekovima čini neraskidivu celinu sa svetinjom i predstavlja sastavni deo njenog prepoznatljivog identiteta - navodi se u saopštenju.
Mitropolija je izrazila i nezadovoljstvo zbog načina na koji su, kako navode, investitor i nadležne institucije postupali u vezi sa projektom.
Navode da investitor i institucije koje su donosile odluke u vezi sa odobravanjem realizacije projekta nisu zvanično upoznali Mitropoliju sa svojim namerama. Dodaju da, prema informacijama kojima raspolažu, sa planovima nisu bili upoznati ni meštani Bogetića i šire okoline.
- Zbog ovoga se stiče utisak nedostatka transparentnosti i nastojanja da se, zaobilazeći dobre prakse i uobičajene procedure, što pre dođe do realizacije planiranog projekta - stoji u saopštenju.
Mitropolija naglašava da razvoj obnovljivih izvora energije smatraju važnim i neophodnim ciljem savremenog društva, ali istovremeno ocenjuju da takvi projekti moraju biti planirani tako da ne dovedu u pitanje očuvanje kulturne baštine i prirodnog ambijenta.
Posebno ukazuju na potrebu zaštite prostora od prvorazrednog značaja, kakvim smatraju okolinu manastira Ostrog. Zbog toga traže preispitivanje lokacije predviđene za solarnu elektranu i razmatranje drugih mogućnosti za realizaciju energetskog projekta.
- Smatramo da je neophodno preispitati planiranu lokaciju solarne elektrane i razmotriti alternativna rešenja koja bi omogućila razvoj energetske infrastrukture bez narušavanja autentičnosti i integriteta prostora oko manastira Ostrog - naveli su iz Mitropolije.
Nadležne državne institucije, stručnjake iz oblasti zaštite kulturne baštine, prostornog planiranja i zaštite prirode, kao i investitora, pozvali su da o tom pitanju razgovaraju otvoreno i transparentno.
Ističu da je cilj takvog dijaloga pronalaženje stručnog i zakonitog rešenja kojim bi bio uvažen javni interes i obezbeđena trajna zaštita prostora oko manastira. U Mitropoliji smatraju da razvoj i zaštita nasljeđa nisu međusobno isključivi i da je moguće pronaći rešenje kojim bi se istovremeno doprinelo energetskoj tranziciji i očuvanju duhovnih i kulturnih dobara.
- Uvereni smo da se razvoj i zaštita nasleđa ne isključuju, već da je moguće pronaći rešenja koja će istovremeno doprineti energetskoj tranziciji i očuvanju najvrednijih duhovnih i kulturnih dobara - poručili su uz saopštenju.
Ukazali su da prilikom donošenja odluka koje mogu uticati na prostor Ostroga treba posebno voditi računa o njegovim vrednostima.
- Manastir Ostrog zaslužuje posebnu pažnju i najviši stepen zaštite prilikom donošenja svih odluka koje mogu uticati na njegov integritet, autentičnost i prepoznatljivost -naveli su iz Mitropolije.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO:
"STAZE KOSMETA": Šar-planina - Epizoda 3
Preporučujemo
KNEŽEVIĆ NAJAVIO "POLITIČKU BOMBU": Pomenuo i Spajića, sledi potres u Vladi Crne Gore
07. 08. 2026. u 09:59
VELIKA ČISTKA ZELENSKOG: Pale smene ambasadora - trojica su iz našeg komšiluka
06. 08. 2026. u 21:35
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
DRON PAO NA PLAŽU PREPUNU LjUDI, IMA MRTVIH: Među stradalima i deca, ranjeno 40 ljudi (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima je troje dece, poginulo je u onome što su ruski zvaničnici opisali kao ukrajinski napad dronom na prepunu plažu u blizini crnomorskog letovališta Gelendžik, saopštio je guverner Krasnodarske oblasti Venijamin Kondratjev.
03. 08. 2026. u 15:00
HITNO UPOZORENjE ZA VOZAČE U SRBIJI: Opozvana dva popularna Nissan modela zbog rizika od požara i povreda
NA sajtu sistema NEPRO objavljen je opoziv dva modela putničkih vozila marke Nissan zbog bezbednosnih rizika koji mogu dovesti do povreda korisnika, odnosno povećanog rizika od požara.
24. 07. 2026. u 16:00
UŽAS U HRVATSKOJ Majka i ćerka u kravetu pronašle zmiju od dva metra: "Ajde srećo, ne možeš u tuđem krevetu spavati"
– VLASNICA nam je rekla da je u kući čula puhove, pa verujemo da je zbog toga došla. No tokom leta, posebno tokom velikih vrućina, zmije često traže hladnija i sigurnija mesta da se sklone – objasnio je Karamazan.
04. 08. 2026. u 08:17
Komentari (0)