ZAGREBE, OPROSTI: Zbog Rezolucije o Jasenovcu put Hrvatske otišlo saopštenje MSP Crne Gore
MINISTARSTVO spoljnih poslova Crne Gore izrazilo je poštovanje Ministarstvu spoljnih i evropskih poslova Republike Hrvatske i saopštilo da je neupitna činjenica da su se zločini u logoru Jasenovac dešavali pod komandom profašističkog režima NDH i da se oni nikada nisu i ne mogu dovoditi u vezu sa današnjom Hrvatskom koja i sama osuđuje ove zločine.
V.K.
Ministastvo spoljnih poslova izražava žaljenje što Republika Hrvatska nameru Crne Gore da se i ovom Rezolucijom, između ostalog, osude zločini na tlu bivše Jugoslavije, izrazi pijetet prema žrtvama svih zločina i poštovanje prema njihovim porodicama doživljava kao atak na dobrosusedske odnose dve države, saopšteno je iz MVP- a.
Ministarstvo ponovo ukazuje da je neupitna činjenica da su se zločini u logoru Jasenovac dešavali pod komandom profašističkog režima NDH.
-I da se oni nikada nisu i ne mogu dovoditi u vezu sa današnjom Hrvatskom koja i sama osuđuje ove zločine, neguje kulturu sećanja za sve žrtve logora Jasenovac i promoviše politiku pomirenja - navodi se u reagovanju.
Ministarstvo ističe da su na spoljnopolitičkom planu prioriteti Crne Gore dobrosusedski odnosi i punopravno članstvo u EU, kao i da su iskreno zahvalni Republici Hrvatskoj na nespornoj i dragocenoj podršci u svim integracionim procesima Crne Gore.
- Crna Gora je posvećena daljem razvijanju prijateljskih, otvorenih i savezničkih odnosa sa Republikom Hrvatskom, te želi da u dobroj veri nastavi da rešava sva bilateralna pitanja od posebnog interesa. Ministarstvo i ovim putem ponavlja više puta izrečen poziv na formiranje komisije koja bi se time bavila - navodi se u saopštenju.
Saopštenje resornog ministarstva usledilo je nakom reakcije komšija iz Zagreba nakon izglasanja rezolucije o genocidima u Jasenovcu, Dahau i Mauthauzenu u Skupštini Crne Gore. Hrvati su zamerki Crnogorcima što su zanemariti njihove pozive da ne politizuju žrtve Jasenovca i ne povlače poteze koji bi se na negativan način mogli odraziti na njihove bilateralne odnose i evropski put Crne Gore.
Preporučujemo
"TRAMP TAMO DA IZBACI 1000 VOJNIKA NA OSTRVO, NIKO MU SE NEĆE SUPROSTAVITI" Vučić o Grenlandu - Kada pitam a kako Kosovo, svi spuste glavu!
GOVOREĆI jutros u emisiji "Jutro" na Televiziji Prva, predsednik Srbije Aleksandar Vučić dotakao se i licemerja međunarodne zajednice kada je u pitanju odnos koji sada imaju po pitanju Grenlanda i onaj koji su nekada imali po pitanju Kosova i Metohije.
25. 01. 2026. u 13:20
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
SVI STE FOLIRANTI! Dara Bubamara napustila Zvezde Granda - reagovala Ceca "Nije fer, ni kolegijalno"
PEVAČICA Dara Bubamara reagovala je burno na kritike koje je dobio njen kandidat od strane njenih kolega iz "Zvezda Granda".
25. 01. 2026. u 13:10
Komentari (0)