RASTODER U ULOZI "JUNAKA": U Petnjici prikazan film o monstruoznom ratnom zločincu
U ORGANIZACIJI Bošnjačkog kulturnog centra Sandžak, u Petnjici opštini na severu Crne Gore, u četvratak veče prikazan je dokumentarni film "Osman ef. Rastoder - Oslobađanje od zaborava", autora Avda Huseinovića iz Sarajeva.
Foto Privatna arhiva
Film, u kome o "zaštitniku muslimana", seoskom imamu Rastoderu, govore istoričari, običan svet, ali i sveštenici Islamske zajednice, čoveku koga je Zemaljska komisija zvanično proglasila ratnim zločincem zbog surovih likvidacija pravoslavnog življa tokom Drugog svetskog rata na teritoriji današnjih opština Berane i Petnjica, videlo je stotinak građana.
Oni iz njega nisu mogli saznati da je svirepi imam Rastoder vodio pripadnike muslimanske milicije iz Bihora koji su sa SS divizijama Princ Eugen i Skenderbeg, uz učešće balista i vulnetara iz Rugovske klisure, Plava i Gusinja, 28. jula 1944. godine počinili pogrom nad više od 600 žena, dece i staraca u podčakorskom selu Velika u opštini Plav. Iz utroba majki vadili su nerođenu decu, koju su potom bacali u vazduh i dočekivali kamama...
Osman Rastoder je pod nerazjašnjenim okolnostina ubijen 1946. godine na planini Lađevac u Bihoru.
- Lično sam poznavao Osmana Rastodera, i da slažem se da se radi o ratnom zločincu - kazao je predsednik Udruženja boraca Faik Adrović, i dodao da se protivi promociji filma, kao i ideji o podizanju spomenika osuđenom ratnom zločincu.
Preporučujemo
"SVEOPŠTI RAT" Stiglo veliko upozorenje Americi
VISOKI iranski zvaničnik upozorio je da će svaki napad na njegovu zemlju biti smatran „sveopštim ratom“ dok se američka udarna grupa nosača aviona približava regionu.
24. 01. 2026. u 09:31
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
NAJSTARIJI JUGOSLOVEN: Doživeo 132, izrasli mu treći zubi
U AKCIJI nekdašnje revije Yugo papir “Tražimo najstarijeg Jugoslovena“ 1978. godine novinari su se zaputili u selo Oraš Planje udaljeno od Tešnja desetak kilometara, gde je živeo Meho Hadžić.
23. 01. 2026. u 16:47
Komentari (0)