ПАРИЗ ПРВА БРАНА ЗА ВРАЋАЊЕ ТЕМЕ КИМ НА ИСТ РИВЕР: Након суноврата Бриселског споразума, отвара се питање о повратку преговора под окриље УН

М. СТАНОЈКОВИЋ

14. 11. 2022. у 08:00

ОЧИГЛЕДАН крах Бриселског споразума и наметање немачко-француског модела који је сада, преко ноћи, постао окосница дијалога између Београда и Приштине, отвара питање да ли би Србија требало да покрене широку дипломатску иницијативу за повратак целог процеса под окриље УН.

ПАРИЗ ПРВА БРАНА ЗА ВРАЋАЊЕ ТЕМЕ КИМ НА ИСТ РИВЕР: Након суноврата Бриселског споразума, отвара се питање о повратку преговора под окриље УН

Фото АП

Тим пре што је Брисел доказао неспособност да Албанце и премијера привремених институција Аљбина Куртија приволи да испоштује договорено, укључујући и дуго очекивано формирање ЗСО.

Саговорници "Новости" сматрају да би реализација поменуте идеје била најправеднија за нашу земљу будући да ЕУ није дозвољавала "егал утакмицу", нагињући отворено ка приштинској страни, али напомињу да би Брисел тешко дозволио такав преокрет. За повратак косовског питања на Ист Ривер, како процењују, потребна је формална подршка СБ УН који, између осталих, чини и Француска, која сада са Немачком намеће план чији су аутори лидери поменутих држава. Према њиховом мишљењу, ЕУ одговара да у руци има шаргарепу, чланство Србије у Унији, као и да Запад нема интерес да се косовски ребус пресели у палату народа, јер би у том случају дошла до изражаја подршка Кине и Русије нашој земљи.

За решење проблема Косова у УН би имали подршку многих држава, Фото Д. Миловановић

Члан Председништва СПС Дејан Раденковић става је да је ЕУ узалуд потрошила више од 10 година на бриселски дијалог, јер је све време форсирала решење које води ка независности Косова. Он наводи и да је ЕУ прећутно прелазила преко чињенице да Приштина не испуњава најважније ставке Бриселског споразума и да је од почетка дијалога све притиске усмеравала ка Београду.

- Бриселска администрација је прећутно прелазила преко свих напада на Србе на КиМ, није реаговала на упозорења да се српској заједници намеће албанска национална и културолошка матрица - каже Раденковић за "Новости".

- Брисел је окретао главу и код очигледних системских механизама асимилације Срба и уништавања српске културне и верске баштине. ЕУ је латентно игнорисала једини валидни међународни документ везан за КиМ - Резолуцију 1244. Да не говоримо о нивоу корупције у сервисима ЕУ на Косову, Еулексу на пример. Право место за решавање косовског чвора су УН, где још има наде за међународно право.

Емануел Макрон, Фото АП

Некадашњи амбасадор Србије при УН Бранко Бранковић сматра да је све могуће и да треба покушати, али да не треба ићи "грлом у јагоде", већ "прво сондирати терен". Како објашњава процедуру гласања, седницу може у овом случају да сазове само нека од 15 чланица СБ УН и генерални секретар.

- Има ту једна озбиљна зачкољица, а то је да тај ко тражи сазивање седнице, мора и да предложи дневни ред, а да би се он усвојио, неопходно је да буде девет позитивних гласова, јер је то процедурално питање - каже Бранковић за наш лист.

- И у случају да се усвоји дневни ред, вероватно би Французи ставили вето на резолуцију којом би се захтевало враћање преговора, a питање је како би гласали Британци и САД. Не сумњам да бисмо имали подршку Руса и Кинеза. Али, најпре треба почети са сондирањем 15 чланица, где би се мисија у Њујорку састала са сваком и да ту каже шта ко мисли.

Дипломата у пензији Зоран Миливојевић сматра да ће Американци и Европљани инсистирати да се дијалог настави под окриљем ЕУ, како би се Србија уцењивала чланством, као и да ће се све наставити у оквиру процеса који они контролишу:

- Неће дозволити да се врати у УН. Могло би да се врати пред Савет безбедности само ако дође до озбиљне ескалације - наводи Миливојевић за "Новости".

- Немачко-француски модел, барем оно што смо видели у девет тачака, подразумева однос између две суверене државе и у првој тачки већ апострофира немешање у унутрашње послове, што потпуно искључује Бриселски споразум. То је неприхватљиво за Србију.

Фото НИС

Запад, с друге стране, зна да без Србије нема решења, што смо видели сада када је Курти "искочио" са таблицама. Маневарски простор је ограничен нашим државним и националним интересима и ту нема одступања. За нас је међународно право светиња, то је основ, а све у оквиру тога лево и десно је маневарски простор.

Политички аналитичар Драгољуб Анђелковић сматра да када се једном дијалог изместио из УН, то је тешко вратити:

- Једно је питање дијалога, друго преговора. Еулекс који је уместо Унмика, то не може да се промени, нити би се Београд усудио да то тражи. Када је реч о преговорима, то може да се тражи, а да ли би се косовска страна са тим сагласила, то је питање. Друга страна медаље је да је за нас било боље да је Унмик остао.

Фото А. Станковић

ТАДИЋ ИЗБАЦИО РЕЗОЛУЦИЈУ 1244

ПРЕГОВОРИ о КиМ пребачени су из УН у ЕУ пре 12 година, тачније у септембру 2010, а томе су претходиле недеље дипломатских натезања Београда са Бриселом и Вашингтоном о тексту резолуције у Генералној скупштини УН. Првобитни текст подразумевао је да стране пронађу узајамно прихватљиво решење, а констатовано је и да једнострана сецесија не може бити начин за решавање територијалних питања. Из Брисела је, међутим, стигао захтев да се од резолуције одустане или да се ублажи њен текст. Након разговора тадашњег председника Бориса Тадића и шефице европске дипломатије Кетрин Ештон, српска страна избацила је део о једностраној сецесији, али и део у Резолуцији 1244. Промењена резолуција усвојена је у УН 9. септембра са формулацијом: "Поздравља се спремност ЕУ да олакша процес дијалога између страна", чиме је дато зелено светло ЕУ да буде посредник.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (12)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)