ДИВЉЕ ДЕПОНИЈЕ КАО ПЕЧУРКЕ ПОСЛЕ КИШЕ: Сваке године уклоне бројна сметлишта, а реч је о хиљадама кубика отпада

С. Бајић

14. 09. 2021. у 06:33

ДИВЉЕ депоније на периферији града, али и неодговорно одложено, заправо бачено смеће у ужем градском језгру поред постављених контејнера, а нарочито крај украсних жардињера које служе за опушке и ситан отпад, проблем је готово нерешив за новосадске комуналце.

ДИВЉЕ ДЕПОНИЈЕ КАО ПЕЧУРКЕ ПОСЛЕ КИШЕ: Сваке године уклоне бројна сметлишта, а реч је о хиљадама кубика отпада

Фото ЈКП "Чистоћа"

Зато су Град Нови Сад, Градска управа за заштиту животне средине и Јавно комунално предузеће "Чистоћа", у сарадњи са Министарством заштите животне средине, покренули кампању уклањања дивљих депонија и чишћење јавних површина на територији града.

Формирање дивљих депонија, како истичу у "Чистоћи", представља један од изазова у области заштите животне средине који Град покушава да реши, како редовним уклањањем и мерама превенције њиховог стварања, тако и јачањем свести и едукацијом грађана о правилном поступању са отпадом, што би, како се надају, коначно требало да уроди плодом.

- Сваке године уклонимо више хиљада дивљих депонија - каже Владимир Зеленовић, директор "Чистоће". - Говоримо о хиљадама кубика смећа. Редовно апелујемо на суграђане да их не праве и да смеће одлажу у контејнере и друге посуде намењене за то. Нажалост, још увек има оних несавесних који се о такве апеле оглушују и који угрожавају своју околину. Свакодневно радимо на томе да град одржавамо чистим и уредним и у том послу очекујемо помоћ Новосађана.

У оквиру акције до сада је уклоњено неколико дивљих депонија у Ветернику код гробља и у Футогу у Улици Соње Маринковић, Петроварадину код "Победе", на локацији Темерински пут код "Гасне станице", на локацији Улице Мајке Југовића, код Малог Београда затим крај Черевићке скеле ...

Фото ЈКП "Чистоћа"

Део средстава за реализацију ове акције у износу од 5.092.584 динара обезбедило је Министарство заштите животне средине за уклањање дивљих депонија на седам различитих локација у Каћу. Осим уклањања дивљих депонија, циљ акције је и да се подигне свест грађана да отпад не одлажу на дивље депоније, већ да га одлажу на за то прописана места.

КОНТЕЈНЕРИ ЗА КРУПНИ ОТПАД

ИЗНАЈМЉИВАЊЕ контејнера за крупни отпад, за оне који реновирају станове и слично, кошта 2.100 динара за 24 часа. Одношење на депонију је бесплатно. Казне за несавесно одлагање крупног и кабастог отпада за физичка лица износе 8.000 динара, док су за правна лица казне и до пола милиона динара. Грађани који желе да пријаве дивљу депонију то могу да ураде тако што ће позвати Комуналну инспекцију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)