ЋИРИЛИЦА - ПИСМО И ИДЕНТИТЕТ СРПСКОГ НАРОДА: Неговати језик, не бранити га!

С. МИШЉЕНОВИЋ

04. 12. 2023. у 06:45

ОД претежно испразне приче о очувању и заштити српског ћириличног писма, која је у јавном простору - не и у јавној свести - присутна последњих 30 година, заморена је и јавност и они који се на посвећен и научно утемељен начин баве српском филологијом. То је још једна од патриотских фраза којом обилује наше време у епоси великих националних изгубина са далекосежним последицама.

ЋИРИЛИЦА - ПИСМО И ИДЕНТИТЕТ СРПСКОГ НАРОДА: Неговати језик, не бранити га!

Фото: Д.В.

Ћирилица је заиста угрожена, и о томе не може бити никаквог спора, али од нас самих, а ту нема помоћи. Будемо ли наставили да је бранимо само медијски, спектаклима, опсенама и празним причама, њена судбина није извесна у једном времену које јој није наклоњено, каже за "Новости" Душко Певуља, професор српске књижевности на Филолошком факултету Универзитета у Бањалуци и књижевни критичар.

- Па, ипак, треба знати неколико ствари о којима се не расправља и не пише, јер смо ми још увек следбеници сербокроатистике која је замутила идентитетску свест нашег народа. Српско ћирилично писмо је једно од најважнијих обележја нашег културног а не националног идентитета. Темељно - и разликовно према другим народима - идентитетско обележје српског народа је српски језик. Језик је у надређеном положају у односу на писмо. Српски језик је у прошлости, као и данас, употребљавао више писама. Павле Ивић написао је у књизи "Српски народ и његов језик" да су Срби "двоазбучан" народ, што је тачна констатација. Према томе, залажући се за равноправнији статус српске ћирилице, за њено израженије присуство у нашој култури и јавном животу, ми не смемо тврдити, јер је то ноторна неистина, да латиница није српско писмо - појашњава професор Певуља.

Певуља каже да је истински творац ћирилице Сава Мркаљ, што се неоправдано увек губи из вида, а српске латинице, која се неосновано приписивала Људевиту Гају, јесу Вук Караџић и Ђура Даничић.

Издавати тешко доступна дела

ПРЕМА речима Певуље, ћирилицу не треба ни бранити ни штитити, јер тако признајемо да је наша национална свест оболела од неизлечиве аутоимуне болести, саморазарања.

- Милош Црњански је писао како смо у сталном гарду према иностраним противницима, у којој смо показивали херојства достојна сваког дивљења, губили ратове зато што нисмо навикнути да се боримо против себе и својих слабости. Српску ћирилицу треба брижљиво неговати, треба издавати дела из наше традиције која су настала на овом писму а која су непозната или тешко доступна, она треба да је више заступљена у нашем јавном простору - истиче Певуља.

- Без традиције која је настала на латиничком писму, која је у једном тренутку била средишњи ток српске књижевности (дубровачка књижевност међу Србима католицима), српски народ и његова култура су незамисливи. Онај који то превиђа или је незналица или није добронамеран, а најчешће је и једно и друго. Зашто би суседни народи полагали право на латиницу више од српског народа, и зашто бисмо им препуштали добровољно део нашег културног и историјског наслеђа, у оправданој тежњи да сачувамо средишњи део наше писане традиције, тешко је објашњиво - каже професор.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)