ОРУЖЈЕ ПРЕЧЕ И ОД КОВИДА: Извештај СИПРИ за 2020. годину говори да оволико новца за наоружање није потрошено још од доба Хладног рата

Н. С.

26. 04. 2021. у 22:46

УПРКОС томе што је светска привреда у проблемима због пандемије вируса корона, укупно издвајање за наоружање током 2020. године достигло је 1.981 милијарду, што је 2,6 одсто више него годину дана раније, показује најновији годишњи извештај Међународног института за мир из Стокхолма (СИПРИ).

ОРУЖЈЕ ПРЕЧЕ И ОД КОВИДА: Извештај СИПРИ за 2020. годину говори да оволико новца за наоружање није потрошено још од доба Хладног рата

Фото DSEI-MOD

Оволико новца, кажу аналитичари, за војску није потрошено још од доба Хладног рата 1988. године.

Само неколико земаља, попут Чилеа или Јужне Кореје смањило је средства намењена за наоружање у корист сузбијања пандемије, а Бразил и Русија су, у поређењу са претходним плановима, такође смањили војни буџет, Русија за 6,6 одсто. Али ово су ретки примери, па се зато у извештају и наглашава да "пандемија није имала утицај на глобалну потрошњу намењену наоружању".

Прва места по "разбацивању" у овој области заузимају САД и Кина, а готово две трећине новца који је отишао на набавку оружја потрошило је само пет земаља. Наиме, САД, Кина, Индија, Русија и Велика Британија су потрошиле 62 одсто од укупне светске потрошње на куповину ракета, тенкова, муниција и за опрему за своје војнике.

 

Фото DSEI-MOD

СИПРИ у извештају наводи да издвајање за наоружање износи 2,4 одсто глобалне економске производње, што је раст у односу на 2,2 одсто у 2019. години.

Ништа се, такође, није променило ни у томе да су САД и Народна Република Кина и даље водеће по улагању у војску. Више од половине глобалне потрошње за наоружање одлази на ове две земље, с тим да Кина већ 26. годину узастопно повећава количину новца намењеног куповини оружја, а само у периоду од 2011. до 2020, СИПРИ је за Кину израчунао пораст од 76 одсто.

Али ни то није довољно да се достигне Америка као највећи улагач у куповину војне опреме. То је земља са далеко највећим издацима за наоружање у свету - 39 процената. Изражено апсолутним бројкама, прошле године је тај износ био 778 милијарди долара.

ЗАБРИНУТОСТ ВАШИНГТОНА

САД су своје издатке од 2019. до 2020. године повећале за 4,4, одсто. СИПРИ ово, између осталог, објашњава улагањима у обнову нукеларног арсенала. Други разлог је осећај угрожености, пре свега у питању су страхови од стратешких конкурената Русије и Кине, која има амбициозне планове за модернизацију својих оружаних система.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)