РУСКА НАФТА НАШЛА ПУТ ДО НЕМАЧКЕ: Москва пркоси западним санкцијама

Новости Онлајн

02. 10. 2023. у 07:21

УПРКОС западним санкцијама, трговина нафтом између Русије и Индије се добро одвија и тако заобилазним путем доспева у Немачку, указује немачки јавни сервис ЗДФ, преносећи да је увоз нафтних деривата у Немачку из Индије порастао 12 пута.

РУСКА НАФТА НАШЛА ПУТ ДО НЕМАЧКЕ: Москва пркоси западним санкцијама

Фото: Профимедиа/Илустрација

- Замотани су последњи црвени теписи по којима су недавно ходали шефови влада земаља Г-20. Шарене саксије за цвеће које су накратко претвориле Делхи у тропски рај враћене су у складиште, а зелене ограде које су штитиле од погледа на сиромаштво су демонтиране. Индија се показала у најбољем издању, не само визуелно већ и политички. Успешан самит је похваљен са свих страна, а Индија је добила на политичком значају - констатује немачка телевизија.

Земља која је, како додаје дописник ЗДФ-а из Сингапура, деценијама аутсајдер и пасивни посматрач на глобалној сцени, добила је под премијером Нарендром Модијем приступ у званичне резиденције утицајних светских држава - Вашингтон, Лондон, Москва, Берлин, свуда га дочекују раширених руку, сви га желе за пријатеља и партнера.

- Моди је прагматичар - тако Харш Пант, потпредседник истраживачке фондације Оберсервер у Њу Делхију, описује индијског шефа владе.

- Он настоји да створи партнерства и сарадњу широм света како би покренуо Индију у амбициозној потрази за постизањем статуса индустријализоване нације до 2047. Тамо где постоје добри контакти, посао тече глатко - додао је он.

Пант је рекао да Индија има дуге добре односе са Русијом, да је Москва извозила оружје и нове технологије у Индију када то нико није хтео.

До данас, Индија из Русије набавља више 55 одсто оружја које увози.

Индија, додаје ЗДФ, има користи и од јефтине нафте из Русије.

Од почетка рата у Украјини значајно је порасла још једна пословна сарадња између две земље - сирова нафта.

Индија је од фебруара 2022. повећала руски удео у увозу сирове нафте са 1,6 одсто на 34 одсто.

- Док Русија, спутана санкцијама и ограничењима цена, тражи нова тржишта за извоз нафте, Индија гладна за енергентима профитира од јефтиног увоза од свог дугогодишњег партнера - додаје ЗДФ.

- Политика Индије је вођена економским развојем, а сиромаштво остаје главни проблем. Може се замислити какав притисак на владу врше високи трошкови енергије - навео је Пант.

Он је додао да је разумљиво да влада користи ову повољну прилику.

- Огромни индустријски комплекси, милиони транспортних средстава која свакодневно превозе људе и робу широм земље. Огромне су потребе у земљи у којој живи преко 1,4 милијарде људи - навео је Пант.

ЗДФ подвлачи да је немачки увоз нафтних деривата из Индије порастао дванаест пута.

Хитно су Индији потребне и девизе које се могу зарадити продајом нафтних деривата.

- У рафинеријама се сирова нафта прерађује у гасна уља, бензин и друге производе пре него што се на светском тржишту даље продаје. Немачка такође купује производе из Индије - указује ЗДФ.

Према подацима Савезног завода за статистику, Немачка је у првих седам месеци ове године од Индије купила нафтне деривате у вредности од 451 милион евра.

Тај износ је дванаестоструко већи у односу на исти период прошле године.

Очигледно је да је руска нафта нашла пут до Немачке упркос санкцијама, констатује ЗДФ.

- Европа не може да игнорише чињеницу да рафинисана руска нафта улази на њена тржишта индиректним путевима и да је Индија укључена. Који би иначе био разлог да се уздржава од критике на рачун Индије? - упитао је Пант.

Према Савезном заводу за статистику Немачке увоз нафте из Индије ове године је снажно порастао, а Индија увози огромне количине руске сирове нафте и тај увоз даље расте, наводи ЗДФ додајући да Русија очигледно профитира од послова са нафтом са Индијом.

Мало разумевања за европску нелагоду према руско-индијском пословању има К. Ц. Рамеш, директор државне нафтне компаније (ОНГЦ).

- Помажемо глобалној економији купујући од Русије. Тиме отварамо залихе из земаља ОПЕК-а које могу да купе друге земље, посебно Европе - објаснио је он.

Оно што звучи као вин-вин ситуација за све је, пре свега, једна ствар, констатује ЗДФ, добар посао за Русију.

Према актуелним извештајима, Русија постаје све софистициранија у избегавању санкција и ограничења цена.

Кијевска школа економије, пише "Фајненшал тајмс", сумња да би приходи од нафте Русији ове године могли бити већи за најмање 14 милијарди евра - упркос санкцијама.

БОНУС ВИДЕО: ДА КОНАЧНО БУДУ САХРАЊЕНИ - Тела Срба убијених у Бањској кренула из Приштине

(Косово онлајн)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!