"МАЈКА МЕ ЈЕ ТУКЛА ЗАТО ШТО ИГРАМ ФУДБАЛ": Шокантна исповест девојке из Авганистана о тортури талибана према женама (ФОТО)

Ђ.Г.

11. 01. 2023. у 10:30

НУРИНА решеност да се бави спортом била је толико велика да је годинама пркосила противљењу своје породице. Батине од мајке и исмевање комшија никада је нису спречили да се бави спортом који је волела.

МАЈКА МЕ ЈЕ ТУКЛА ЗАТО ШТО ИГРАМ ФУДБАЛ: Шокантна исповест девојке из Авганистана о тортури талибана према женама (ФОТО)

Фото: AP Photo/Ebrahim Noroozi

Али 20-годишња Авганистанка није могла да пркоси талибанским владарима своје земље. Они нису само забранили све спортове за жене и девојке, већ су активно застрашивали и малтретирали оне који су некада играли, често их плашећи да чак и приватно вежбају, кажу Нура и друге жене.

Нура је остала разбијена. „Више нисам иста особа“, рекла је. „Од када су талибани дошли, осећам се као да сам мртва.

Неколико девојака и жена које су се некада бавиле разним спортовима рекли су за Асошијетед прес да су били застрашени од талибана посетама и телефонским позивима који су их упозоравали да се не баве својим спортом. Жене и девојке су говориле под условом да остану анонимне због страха да ће се суочити са даљим претњама.

Позирали су АП фотографу за портрете са опремом спортова које су волели. Свој идентитет су сакрили буркама, свеобухватним огртачима и капуљачом који потпуно покривају лице, остављајући само мрежицу ​​да се види. Обично нису носили бурку, али кажу да то понекад раде и сада када изађу напоље и желе да остану анонимни и избегну узнемиравање.

Од њиховог преузимања Авганистана у августу 2021., талибани су забранили девојчицама да похађају средњушколу. Прошлог месеца су наредили да се све жене избаце и са универзитета.

Талибани захтевају од жена да покрију косу и лице у јавности и забрањују им да иду у паркове или теретане. Они су озбиљно ограничили способност жена да раде ван куће и недавно су забранили невладиним организацијама да запошљавају жене, корак који би могао да осакати витални проток помоћи.

Фото: AP Photo/Ebrahim Noroozi

 

Чак и пре талибана, женски спорт је био против многих у авганистанском дубоко конзервативном друштву, што се сматрало кршењем женске скромности и њихове улоге у друштву. Ипак, претходна, међународно подржана влада имала је програме који су подстицали женске спортске и школске клубове, лиге и националне тимове за жене у многим спортовима.

Мусхванаи, портпарол Талибанске спортске организације и Националног олимпијског комитета, рекао је да власти траже начин да поново покрену спорт за жене изградњом засебних спортских објеката. Али није дао временски оквир и рекао је да су за то потребна средства. Талибанске власти су више пута давале слична обећања да ће дозволити девојчицама од 7. разреда и више да се врате у школу, али то још увек нису учиниле.

Нура се читавог живота суочавала са отпором док је покушавала да се бави спортом.

Одгајан у сиромашном округу Кабул од стране родитеља који су емигрирали из провинције, Нура је почела да игра фудбал заједно са локалним дечацима на улици. Када је имала девет година, приметио ју је тренер и, на његов подстицај, ушла је у омладински тим девојака.

Тајила је са 13 година проглашена за најбољу фудбалерку у својој старосној групи, а њена фотографија и име емитовани су на телевизији.

- Широм света, када девојка постане позната и њена слика се прикаже на ТВ-у, то је добар дан за њу и она је на врхунцу среће - рекла је она. - За мене је тај дан био веома горак и почетак горих дана.

Бесна, мајка ју је тукла, вичући да не сме да игра фудбал. Наставила је да игра у тајности, али је поново откривена када је њен тим освојио национално првенство, а њена фотографија је била у вестима. Опет ју је мајка тукла.

Ипак, искрала се на церемонију доделе. Расплакала се на сцени док је публика навијала.

- Само сам ја знала да плачем због усамљености и тешког живота који сам имала - рекла је.

Када је сазнала, мајка јој је запалила фудбалску униформу и ципеле.

Нура је одустала од фудбала, али се онда окренула боксу. Њена мајка је на крају попустила, схвативши да не може да је спречи у спорту, рекла је.

Оног дана када су талибани ушли у Кабул, рекла је, њен тренер је назвао њену мајку и рекао да Нура треба да оде на аеродром да буде изведена из земље. Нура је рекла да њена мајка није доставила поруку јер није желела да оде. Када је сазнала за поруку - прекасно да би побегла - Нура је рекла да је посекла зглобове и да је морала да буде одведена у болницу.

- Свет је за мене постао мрачан - рекла је.

Три месеца касније, неко ко се представио као припадник талибана назвао је породицу и претио јој. „Говорили су, зашто се бавиш спортом? Спорт је забрањен“, присећа се она.

Престрављена, напустила је Кабул, прерушивши се у своју бурку да би отпутовала у родни град своје породице. На крају се вратила, али је остала у страху.

- Чак и да ми је живот био тежак, некада сам имала поверења у себе и знала сам да уз труд могу да радим шта желим -  рекла је она. - Сада више немам много наде - пренео је АП.

БОНУС ВИДЕО: ВЕЛИКИ НАУЧНИК И ГЕНИЈЕ - Никола Тесла је умро у беди и сиромаштву

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)