БАСАРА СМИРИО СТРАСТИ: Име добитника "Нинове" награде подигло мање буке него што се очекивало

М. Мирковић

25. 01. 2021. у 21:26

ОДЛУКА да "Нинову" награду за најбољи роман објављен током протекле године понесе Светислав Басара, саопштена јуче на конференцији одржаној онлајн, као да је подигла много мање прашине и буке но што се очекивало.

БАСАРА СМИРИО СТРАСТИ: Име добитника Нинове награде подигло мање буке него што се очекивало

Фото Танјуг

Чињеница да је Басарин "Контраендорфин" ("Лагуна") са три гласа убедљиво надмашио романе Дарка Цвијетића и Огњена Спахића није изазвала претерано снажне реакције "ни са једне стране" - можда је чак више узбуђења па и негодовања било међу оданим пратиоцима овог признања, но међу "бојкоташима" и свима који увиђају да се кредибилитет и углед ове награде осипају откако је, са истоименим недељником, и сама приватизована. Међу њима чак има и оних који актуелну одлуку "читају" као ослушкивање те, друге стране, па и својеврсни отпор чланова према председавајућем Панчићу.

Фото Приватна архива

- Честитам "Ниновом" жирију на храбрости да донесе политички некоректну одлуку! - рекао је, за "Новости", теоретичар књижевности Игор Перишић, који се због оштрих замерки на рад истог овог жирија са претходним лауреатом Сашом Илићем чак суочио на суду:

- После годину дана паузе, опет је награђен сјајан писац. Између Владимира Табашевића и Светислава Басаре, у низу "Нинових" лауреата остаће празно место. Но, због прошлогодишње брљотине треба бити опрезан са далекосежним закључцима, али очигледно је да васпитно-поправне мере бојкоташа позитивно утичу на жири.

О (не)очекиваности одлуке да 67. леуреат "Нина" постане баш Басара, и утицају прошле године започетог бојкота на жири, слично мисли и писац Дејан Стојиљковић, који каже:

- Мислим да се у актуелном "Ниновом" жирију догодио својеврсни пуч, где је председник Теофил Панчић остао у мањини, прегласан од осталих.

Сигуран сам да он сам никада не би допустио да награду добије писац кога проглашавају четником и Вучићевим колумнистом.

Владимир Кецмановић, Фото Н. Скендерија

Три гласа за победника

ЗА РОМАН Дарка Цвијетића "Што на поду спаваш" (Књижевна радионица "Рашић") гласала је Марија Ненезић, а председник жирија Теофил Панчић за роман Огњена Спахића "Под оба Сунца" ("Контраст издаваштво").

Басари су награду донели гласови Бранка Кукића, Ивана Миленковића и Марјана Чакаревића.

Сматрам да је то добрим делом и резултат нашег бојкота, да су управо под тим притиском остали чланови одлучили да одрекну послушност председавајућем Панчићу који је ту свакако врховни идеолог и комесар.

Игор Перишић, Фото Н. Скендерија

Писац Игор Маројевић, још један од иницијатора бојкота, није желео да се удубљује у анализу и коментарисање рада жирија.

- Као бојкоташ ове награде, доследно остајем при бојкоту "Нина", тако да је више и не пратим - рекао нам је Маројевић. Прилично му је блиско и размишљање Владимира Кецмановића, такође покретача и заговорника ширења бојкота, који подржава све више уметника и из других сфера, стајући уз бојкоташе "Нина" у одбрану слободе у књижевности и уметности.

- Не занима ме одлука некомпетентног жирија, а нисам претерано заинтересован ни за трку Великића и Басаре за место Оскара Давича - каже Кецмановић, који алудира на то да је и Басара, као један од "сигурних избора" за жири , "понављач" на листи лауреата, баш као и друга два поменута писца.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!