"НОБЕЛ" НА ВРАТА: Престижна награда уручена америчкој песникињи Луиз Глик
ОВОГОДИШЊОЈ добитници Нобелове награде за књижевност, америчкој песникињи Луиз Глик, због пандемије, баш као и другим лауреатима, престижно признање уручено је на кућну адресу.
Луиз Глик / Фото АП
- Ми који пишемо имамо жељу да својим делима допремо до што више људи. Али, песници не мисле о својој публици као мноштву у просторном смислу, попут пуног аудиторијама, већ о мноштву као скупу појединаца, који ће читати стихове током дугог периода времена - казала је Луиз Глик примајући медаљу и диплому у свом дому у Кембриџу, у Масачусетсу.
Представник Нобеловог комитета уручио је Луиз и чек на милион долара, а овај новац, како је по добијању награде изјавила, послужиће јој да "коначно купи кућу у Вермонту".
У свом говору, који је уместо читања уживо пред шведским краљем у Стокхолму постављен на страници Нобеловог комитета, Гликова се присетила догађаја из раног детињства када је у сопственој глави организовала такмичење за најбољу песму, бирајући између The Little Black Boy Вилијема Блејка и Swanee River Стивена Фостера.
- Оваква врста такмичења, за част, за велику награду, деловала ми је потпуно природно. Касније сам почела да увиђам опасности и ограничења таквог хијерархијског размишљања, али као детету било ми је веома важно да освојим награду - казала је тазе нобеловка Луиз Глик.
Препоручујемо
ТРИБИНА „ДНЕВНИК О ЦРЊАНСКОМ“ У НОВОМ САДУ : Културни центар Војводине „Милош Црњански“
11. 12. 2025. у 12:38
ГЛУМАЦ ДАО ОБЕЋАЊЕ: Александар Којић добио награду за монодраму Радоша Бајића (ФОТО)
09. 12. 2025. у 22:10
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
ПЕЈАКОВИЋ: Срби су скупо платили ЛАЖ о Југославији, која траје од '45 и плаћаћемо је још
ГЛУМАЦ Никола Пејаковић одушевљава публику широм региона улогом Момчила у серији "Тврђава", која се бави ратним деведесетим и распадом некадашње државе Југославије.
13. 12. 2025. у 15:33
Коментари (0)