ПОГЛЕД ИСКОСА: Репозиционирање српске авангарде

Дејан Ђорић

22. 09. 2020. у 20:39

Живимо у доба када се већина приватних галерија гаси или стагнира. Овог септембра, званично, изложбом уметничких радова, почео је да ради Отворени уметнички атеље "Деспот арт".

ПОГЛЕД ИСКОСА: Репозиционирање српске авангарде

“Слика бр. 8“ / Фото Приватна архива

У атељеу-галерији представљена су, првом изложбом у том простору, остварења уметника Драгана Деспотовића (Обарди код Пљевља, 1964; Завршио Академију ликовних уметности у Сарајеву), сликара и мултимедијалног ствараоца који је имао успешну четрнаестогодишњу каријеру у Холандији. Отворени уметнички атеље "Деспот арт" је простор у центру Београда, у Улици царице Милице број 7, у коме ствара овај уметник, приређује изложбе својих радова али, што је за јавност можда и важније, атеље је и уређена галерија од стотинак квадрата у којој се планира одржавање изложби домаћих и иностраних уметника. Деспотовић је у том смислу предузео организаторске кораке, дошао је у контакт са представницима холандских уметничких фондација и млађим српским уметницима.

У тренутној поставци могу се видети Деспотовићева дела из свих фаза, сама по себи довољно значајна. Реч је о цртежима насталим скидањем слојева таласастог картона и урезивањем линија помоћу ножа, оригиналним начином цртања, који за резултат парадоксално има дела прецизне реалистичке појавности. У галерији су и слике из више циклуса, углавном камерног формата. Деспотовић се делатно пита о правој природи слике, може ли се на површини аплицирати друго, такође насликано платно, тканина или предмет, сада не као слика слике, слика о слици, већ као слика на слици. Тај проблем је занимао и Пабла Пикаса, тако је настао колаж као сликарска техника.

У галерији су изложене и тродимензионалне слике-објекти, начињене из више слојева дрвета, са шрафовима и богатом, проширеном површином дела у виду рељефа. Оне имају свој дискретни колорит и лакираност, иконичност која потиче из традиције, па у том амбијенту природно горе две свеће испред икона Богородице и милешевског "Белог анђела". Деспотовић је пре свега авангардни уметник, али он негира класичну природу слике и скулптуре само да би их обновио и изворно потврдио на други начин. Не одбацује традицију већ је превреднује, заснивајући своје стваралаштво на новој традицији - традицији модернизма. Реч је о увођењу модерних искустава изнова, ако су она икада и била прекинута постмодерном. Модернизам са својим разноврсним решењима траје као стил од деветнаестог века, поједини историчари уметности говоре и о 30.000 година модерне уметности, што се више иде у прошлост уметност је све модернија. Тако се уметност Драгана Деспотовића идеално уклапа у оно што је Хајнрих Клоц означио као "друга модерна", која долази после постмодерне. Може се рећи да су већина таквих теорија, укључујући и ону о постмодернизму, производ доконих интелектуалаца, који смишљају нове видове самофинансирања и позиционирања на ликовно-теоријској сцени.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!