УВЕК СЕ ПРЕПОЗНА ДОБАР ТЕТАР: Интервју - Никита Миливојевић, уметнички директор и селектор Битефа

Вукица СТРУГАР

26. 04. 2023. у 14:15

РЕДИТЕЉ Никита Миливојевић, нови уметнички директор и селектор Битефа, иза себе има прилично дугу позоришну километражу: поставио је велики број представа у земљи и иностранству, освојио многе престижне награде, а једно време био и директор Битеф театра. Поводом доласка на нову функцију каже да бити на челу једног од најстаријих фестивала на свету, на чијој је сцени исписана историја позоришта 20. века, посебна је част и изазов. Јер, како каже, Битеф је једна од наших најважнијих културних институција, чврсто уграђена у идентитет Београда и Србије.

УВЕК СЕ ПРЕПОЗНА ДОБАР ТЕТАР: Интервју - Никита Миливојевић, уметнички директор и селектор Битефа

фото:П.Митић

- Све то су, наравно, озбиљни мотиви за било ког позоришног човека да постане део тако велике приче. Али, с обзиром на то да је ово за мене на неки начин повратак у Битеф, постоји и врло посебан, лични разлог. Наиме, четири године колико сам провео у Битефу (2005-2009), сматрам врло креативним периодом у свом животу, тако да долазак на место уметничког директора доживљавам и као повратак - кући. Једна од најлепших ствари које су ми се десиле свих ових година везана је управо за то време и тренутак када сам одлазио из Битефа: читав колектив потписао је петицију да останем још четири године... То, наравно, не треба било коме нешто посебно да значи, осим мени, али је на неки начин вредно пажње. Није баш тако уобичајено код нас. У том смислу, овај позив да се вратим, с обзиром на то да је дошао управо из Битефа, могао би да буде и наставак приче. У сваком случају, увек је лепо ићи тамо где знаш да си добродошао.

На који начин ћете искористити своје богато редитељско интернационално искуство?

- Сви ми у позоришту функционишемо на мање-више сличан начин, свуда у свету: размењујемо утиске о представама, мишљења, путујемо, предлажемо једни другима шта обавезно да се погледа. Сигуран сам да ће сада за мене све то бити још интензивније и значајније него раније. Док разговарамо, већ имам неколико препорука од пријатеља са разних страна света поводом представа које сматрају да би требало обавезно да погледам.

Шта је оно што мислите да би битефовска публика пожелела да види, али и памти ?

- Драмски театар, плесни, документарни, видео инсталације ...Разне, мање или више, радикалне форме, жанрови, стилови - постало је некаква симбиоза и налази се под заједничким кишобраном који данас називамо "извођачке уметности". Све је постало позориште, тако да је понекад тешко рећи где почиње једно а престаје друго. Већ дуги низ година и мени лично, рецимо, венецијански бијенале постао је место инспирације много више него позориште или филм. Без обзира на форму, постоје ствари које увек сви препознајемо као добро позориште, ако има маште, храбрости, страсти, а пре свега истинитости. Иначе, било би, заиста, интересантно направити истраживање шта је оно што битефовска публика нарочито памти после свих ових година. То је, у ствари, занимљива идеја коју бисмо могли да реализујемо на неком од следећи Битефа.

Хоћете ли преузети неке одгледане (и евентуалне избране) представе свог претходника, Ивана Меденице?

- У разговору са Иваном предложио сам да програм овогодишњег фестивала буде у потпуности његов избор. Моја улога би, у том случају, била врло симболична и тек са следећим фестивалом би формално почео мој "мандат" и избор представа. Жао ми је да то није било могуће... Код нас је, нажалост, већ дуги низ година постало "нормално" да за нова именовања сазнајемо из новина или видимо у СМС порукама. Намера ми је била да прекинемо ту накарадну "традицију" и то урадимо онако како се иначе ради у нормалном свету. Било би ми веома драго да онај ко дође после мене поступи на исти начин, јави се и предложи да једно време заједно сарађујемо.

По чему бисте желили да се упамти "ваше" време на челу Битеф фестивала?

- Ја сам у свему, и пре свега редитељ, што значи да сам навикао на тимски рад. За мене је то најважније. Тако је и овога пута. Једна од првих новина за коју сматрам да може бити врло корисна Битефу је "коселекторски" тим. То значи да ће посао селектора, једнако са мном, обављати две талентоване и образоване сараднице: Ксенија Ђуровић и Тијана Грумић. Наравно, постоји још много људи који ће уграђивати своје идеје у оно што будемо радили. Једна од њих коју управо ових дана реализујемо је "радни састанак" са угледним ствароцима из позоришног живота, на тему - какав нам у ствари Битеф данас треба.

Лијешевић води Шекспир фестивал

ДА ЛИ ће овај задатак утицати на ваше друге ангажмане- режије представа и организацију Шекспир феста у Чортановцима?

- Пре него што сам прихватио позив, морао сам разне обавезе некако да организујем и прилагодим. Велика срећа је што су у Битефу и даље људи са којима сам некада сарађивао и који су са мном касније наставили да граде Шекспир фестивал. То ми је олакшало ствари. Иначе, што се тиче Шекспир фестивала моју улогу ће (док сам у Битефу) преузети колега Борис Лијешевић, дугогодишњи сарадник на Академији уметности у Новом Саду, са којим делим слична размишљања, како о позоришту тако и разним другим стварима. И у кога, наравно, имам пуно поверење.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!