И ПУБЛИКА БИРА НАЈБОЉЕ: У Југословенској кинотеци, 25. априла, биће додељене старе и нове награде Салона архитектуре

М. Краљ

21. 04. 2023. у 13:40

ГОТОВО целу прву половину 2023. у Музеју примењене уметности посветили су архитектури: у јануару је отворена изложба Бориса Подреке, поводом 83. рођендана овог светски славног, рођеног Београђанина, уследио је 45. Салон, чије ће награде свечано бити уручене следећег уторка у Југословенској кинотеци, а МПУ у мају организује наступ Србије на Бијеналу у Венецији.

И ПУБЛИКА БИРА НАЈБОЉЕ: У Југословенској кинотеци, 25. априла, биће додељене старе и нове награде Салона архитектуре

Фото: Д.Удовичић

На инцијативу директорке Биљане Јотић, како каже, пре две године, као новину на Салону архитектуре, увели су сарадњу са удружењима, асоцијацијама, организацијама из цивилног сектора, како би се пружио бољи увид у различитост архитектонског обликовања. Односно, проширили су поље и на урбанизам, теорију, критику, виртуелну, пејзажну архитектуру, заштиту културних добара.... Прошле године, у организацију Салона, су укључили Женско архитектонско друштво, а ове Асоцијацију српских архитектонских пракси.

Фото: Д.Удовичић

Интересовање публике на отварању Салона

- Том сарадњом и овогодишњим концептом "Салон дијалога", желели смо да се вратимо на саме почетке Салона архитектуре, који је и настао тако што се неколико студија и фирми међусобно организовало, и ревијално представило оно што су радили - каже директорка МПУ, подсећајући да су се током четири и по деценије више пута мењала и правила награђивања. - Уз традиционалне награде и похвале у различитим архитектонским категоријама и Велике награде, сада смо, из неког ранијег времена, вратили признање ван такмичарских категорија, које додељује Савет, а може да буде регионално, или међународно. Новине су и награда публике, као и увођење категорије пејзажне архитектуре.

БИЈЕНАЛЕ У ВЕНЕЦИЈИ

У МАЈУ, на 18. Међународној изложби архитектуре у Венецији, која ће се одвијати под слоганом главне кустоскиње из Африке, Лесли Локо - "Лабораторија будућности", Србију ће представљати пројекат "У рефлексијама", младог ауторског тима, у ком су Ива Њуњић и Тихомир Дикић.

- Рад се бави односом некадашње политике несврставања са ангажовањем "Енергопројекта" у Африци, и грађевинским наслеђем које је тамо остало, али и паралелама са актуелном темом Бијенала - истиче Јотићева. - Ово двоје младих људи се, у ово веома нестабилно време, вакцинисало, спаковало и храбро упутило у Нигерију, да виде шта је остало од некадашњег здања сајма у Лагосу. Нису пријатно прошли, али су све забележили и то ће бити интегрални део поставке.

У Савету који ће доделити ново признање уз Јотићеву, као председницу су и архитекте Реља Петровић (кустос МПУ), Предраг Милутиновић, Данило Дангубић и Милка Гњато. О наградама у категоријама одлучује међународни жири којим председава професор Вернер Зобек (Немачка), а чланови су архитекте - др Љиљана Благојевић, Александар Зељић (Чикаго), Марјана Радовић (Милано), професорка Дубравка Ђукановић (директорка РЗЗСК) и прошлогодишње добитнице Гран-прија - професор др Марија Маруна и Љубица Арсић.

Концепт "Салон дијалогa", како објашњава саговорница, односи се на дијалог историје и најсавременијих токова, стручњака и публике, институција и цивилног сектора, дијалог унутар саме струке, али и између самих различитости у оквиру архитектонског обликовања.

Фото: Д.Удовичић

Директорка Биљана Јотић

- Дијалошка форма је присутна на различитим нивоима - наставља директорка МПУ, указујући да су ревијална поставка, панел дискусије и предавања изузетно посећени, како у самом музеју, тако и путем интернета.

Поставку чини 61 рад у професионалним категоријама, 83 студентска рада, а пред публиком су и дела прошлогодишњих добитника. Такмичарска селекција Салона, направљена је од 254 пријављена рада.

- За сваку изложбу, била она ревијална или не, би требало критеријуме поставити веома високо и тежити ка њима, јер је увек важно шта говоримо публици - сматра Јотићева.

ПОДРЕКА И ШТИЛЕР

ИЗЛОЖБА Бориса Подреке је, истиче директорка МПУ, имала изузетну посећеност и медијску пажњу. За ову институцију изложба је била значајна и због кустоског ангажмана професора из Беча, Адолфа Штилера.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИЈА ПОНОВО МЕЊА ДРЖАВНУ ГРАНИЦУ: Одлука ступа на снагу у јануару 2025. године

РУСИЈА ПОНОВО МЕЊА ДРЖАВНУ ГРАНИЦУ: Одлука ступа на снагу у јануару 2025. године

МИНИСТАРСТВО одбране Русије предложило је ажурирање координата, односно промену државне границе у области Балтичког мора, како произилази из нацрта правног акта објављеног на порталу правних информација, преноси РИА Новости.

21. 05. 2024. у 15:25

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

ИСТОРИЈА Совјетског Савеза, светске суперсиле 20. века, упамтила је бројне хероје, борце, официре који су својим јунаштвом и резултатима задивили свет. У периоду када се СССР тек стварао и уздизао, значајан помена био је и допринос једног Србина, Данила Срдића (1896-1937), првог и јединог Србина који је био генерал Црвене армије. Ово је његова прича.

20. 05. 2024. у 11:53

Коментари (0)

ШОК ПРЕД ОЛИМПИЈСКЕ ИГРЕ: Најбоља српска кошаркашица у 28. години завршила каријеру! (ВИДЕО)