ДАНАШЊИ ГОВОР СПИКЕРА ЈЕ УДАР НА СРПСКИ ЈЕЗИК: Препознатљиви баритон Жарка Обрачевића деценијама оплемењује радио и ТВ емисије

Драгана Матовић

01. 01. 2023. у 15:00

ГЛАС спикера Жарка Обрачевића (1947) оплеменио је и обојио многе емисије на радију и телевизији. Деценијама је овај препознатљиви баритон заштитни знак Радио Београда, мера доброг говора и језика. Слушаоци и данас препознају његов начин интерпретације, снагу, јасноћу и чистоту изговора.

ДАНАШЊИ ГОВОР СПИКЕРА ЈЕ УДАР НА СРПСКИ ЈЕЗИК: Препознатљиви баритон Жарка Обрачевића деценијама оплемењује радио и ТВ емисије

Фото: З. Јовановић

Обрачевић је већ десет година у пензији, али, доброћудан по природи, и даље не може да одбије колеге кад га позову да "ускочи у студио". Ти случајни "упади" често емисијама дају посебан печат. Власник гласа којем се верује је управо онакав како смо га замишљали. Непосредан и пријатан.

- Када ме неко пита одакле ти такав глас, кажем да ме је мама родила таквог, а после сам лако савладао основне ствари. Нисам учио како треба да говорим, нити сам много о томе размишљао. Нисам се трудио да чувам глас, јер нисам морао. Пијем шприцере, вино, све ледено и никад ми није шкодило. Цигарете не бројим, уплашио сам се. Кад год је неки мој познаник из радија престао да пуши, брзо је завршио - шали се Обрачевић.

Пажљиво, са задовољством, мота дуван.
Међу последњима обележава акценте у речима о које може да се "саплете"

- Док ме служи глас, док ме служи дах, моћи ћу да радим. Мада осећам да ми повремено фали даха. Надам се да ћу, ипак, да издржим још коју годину у овом послу.

Обрачевић се на Радио Београду обрео, могло би се рећи, случајно. Дошао је на наговор пријатеља још као студент рударства.

- Годину дана сам хонорарно радио као спикер на Трећем програму. Тек сам дипломирао кад је расписана аудиција за Први програм Радио Београда. Међу 250 кандидата изабрали су мене. Мој отац је био професор универзитета и кад је чуо шта намеравам да радим, много се наљутио на мене. Нисам марио због тога. Свидео ми се посао, одговарало ми је необавезно радно време. Нисам се никада покајао што сам одустао од рударства. Тај посао није био за мене.

Волим пливање и роњење на дах

- Одувек сам волео пливање и роњење на дах, а онда ме је пре 40 година један пријатељ научио да роним са боцом - каже Обрачевић. - Ронио сам, чак, са археолозима. Напунили смо музеј у Херцег Новом амфорама и венецијанским стаклом. Било је баш лепо.

Технике дисања, које је његова колегница Драга Јонаш сматрала најважнијим за доброг спикера, брзо је савладао. Висок је и крупан, тако да дугачке реченице може с лакоћом да изговори. Можда му је помогло и то што се активно бавио роњењем. Временом се испрофилисао за дневно-информативне емисије "Новости дана" и "Дневник". У "Радиоскопу", једној од првих емисија магазинског типа у ондашњој Југославији читао је "језичке клацкалице" које је писао Коста Тимотијевић.

- Не умем да певам, али умем да слушам и да препознам шта је добро - каже Обрачевић. - Дочекали су ме врсни спикери. Драга Јонаш се веома ангажовала да ми помогне. Знао сам акценте, како да их обележавам и користим, а она ме је упутила како да их тражим у речницима. И данас кад сам у недоумици, узмем речник да погледам какав је акценат.

Жарко је међу последњима из спикерске бранше који припремајући се за читање обележава акценте у речима на којима мисли да може да се "саплете".

Не волим да будем испред камере

ИАКО је снимио више од 7.000 телевизијских емисија, Обрачевић никада није стао испред камере, осим на јавним догађајима.

- Не волим камеру - каже нам. - Звали су ме више пута да радим на телевизији, али сам одбио. Ни са вама не бих разговарао испред камере. Чак и на јавним догађајима не волим да се сликам ако не морам.

- Избегавам да читам са екрана - каже он. - Волим да узмем папир у руке и оловком обележим себи логичке акценте. Лакше ми је, шта да радим, навикао сам тако. Више ми сметају акцентске, него језичке грешке. Некада се много више водило рачуна о говору него, нажалост, сада. Много мојих млађих колега на једном тону причају, без логичког акцента, неки без потребе праве синусоиде. Повратна заменица се скоро сасвим изгубила. Медији су важни за очување језика који је на ветрометини и удару квариша. Педесетих и шездесетих година прошлог века у Србији је постојао Радио-Београд и још неколико локалних станица, где су радили врсни и писмени новинари. Не кажем да их сада нема, али има доста оних чије је знање далеко од тога да би били узор. Да стану уживо пред микрофон, тада су могли само званични спикери и Јосип Броз. Остали су морали да снимају прилоге.

Прича нам Обрачевић о сарадњи са лекторима, о различитим приступима читању текста за радио, телевизију и документарни филм. Све је то он радио.

- Подразумевало се да су спикери професионалци који лепо говоре, читају у складу са нормама српског књижевног језика. Развојем технике и због потребе да се репортери јављају са лица места, Радио Београд је морао да одшкрине врата за промене, а онда широм да се отвори. Локалне радио-станице, за разлику од Радио Београда и телевизије, не запошљавају лекторе. У електронским медијима говори се како ко зна и уме. То је интензивни удар на српски књижевни језик. Срећом, на Радио Београду и РТС професија лектор заузима високо место. Мада лектора никад нема довољно, поготову за говорни језик. Штеди се где не би требало. Некада су новинари и спикери после наступа пред микрофоном морали после емисије да иду код чувене Радмиле Видак која им је указивала на грешке - каже први добитник награде са њеним именом, која се додељује за лепоту говора. - Поред информативне, медији имају важну образовну функцију, у оквиру које је важна ставка борба за језик. Захваљујући лекторима, тим преданим заштитницима српског језика, можда је ситуација у Радио Београду боља него другде. Мада увек може боље.

Радио је Обрачевић у временима у којима се свашта догађало. Њему је допало да први објави вест о Титовој смрти. Оригинал саопштења државног врха и данас чува.

- Била је недеља, 4. мај - живо се сећа Обрачевић. - Одрадио сам смену на каналу озбиљне музике и вратио се кући. Предвече ме је позвала колегница да дођем у радио јер треба да објавимо да је Тито умро. Првобитни план је био да неко из Централног комитета то објави, али се вероватно тај генерал успаничио. Сви уредници су били у студију. Драга Јонаш је најавила све радио-станице које су се укључиле. Било је око пет до седам. У Сплиту су играли Звезда и Хајдук. Утакмица је прекинута када сам рекао: Централни комитет вас обавештава да је умро друг Тито. После тога сам наставио да читам. Саопштења су долазила факсом, главни уредник је доносио страну по страну да читам, како је шта стизало. Било је много скраћеница, није било лако. Издржао сам скоро сат. Све је могло да се припреми унапред, али очигледно неко није смео да ризикује.

Сећа се Обрачевић разних догодовштина током дуге каријере. Памти и упечатљиве лапсусе.

- Десило ми се да у једним "Новостима дана" кажем западни балкон уместо Балкан. Нисам себе исправио и то је прошло. Једном сам читао поноћне вести када се "заљуљало" у Београду. Ноћ, папири беже, а ја читам вести. Претпоставио сам, али нисам смео уживо да кажем, да је земљотрес.

Упркос, како каже, кваришама језика и онима који тврде да спикерско занимање одумире, Обрачевић верује да ће радио и телевизијским станицама увек бити потребан добар читач који негује културу говора. Његов син Игор кренуо је очевим стопама, док други син Стефан и ћерка Јована раде друге послове.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИЈА ПОНОВО МЕЊА ДРЖАВНУ ГРАНИЦУ: Одлука ступа на снагу у јануару 2025. године

РУСИЈА ПОНОВО МЕЊА ДРЖАВНУ ГРАНИЦУ: Одлука ступа на снагу у јануару 2025. године

МИНИСТАРСТВО одбране Русије предложило је ажурирање координата, односно промену државне границе у области Балтичког мора, како произилази из нацрта правног акта објављеног на порталу правних информација, преноси РИА Новости.

21. 05. 2024. у 15:25

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

ИСТОРИЈА Совјетског Савеза, светске суперсиле 20. века, упамтила је бројне хероје, борце, официре који су својим јунаштвом и резултатима задивили свет. У периоду када се СССР тек стварао и уздизао, значајан помена био је и допринос једног Србина, Данила Срдића (1896-1937), првог и јединог Србина који је био генерал Црвене армије. Ово је његова прича.

20. 05. 2024. у 11:53

Коментари (6)

ЕКСКЛУЗИВНА ПОНУДА ЗА ЛЕТОВАЊЕ: У понуди егзотична дестинација - ово су цене