НАГРАДА "ГРОЗДАНА ОЛУЈИЋ": Још једно књижевно признање намењено за младе ауторе

Д. Бт.

13. 06. 2022. у 13:41

ПОШТУЈУЋИ жељу наше познате књижевнице Гроздане Олујић (1934-2019), фондација која носи њено име, установила је нагрaду за најбољу прозну књигу (романи, збирке приповедака и бајке) аутора или ауторке до 35 година, објављену на српском језику у претходној години.

НАГРАДА ГРОЗДАНА ОЛУЈИЋ: Још једно књижевно признање намењено за младе ауторе

Фото Приватна архива

Пријава на конкурс траје до 10. јула ове године, а награда подразумева новчани износ од сто хиљада динара и плакету. Пријављена дела оцењиваће жири у саставу проф. др Јелана Панић Мараш, др Тијана Тропин и проф. др Предраг Петровић. Победник ће бити проглашен 30. августа, на рођендан књижевнице, а награда додељена у септембру.

- Намера ове награде је да подстиче и афирмише стваралаштво младих писаца за децу и за одрасле - каже, за "Новости", Предраг Петровић.

- Гроздана Олујић је свој први роман "Излет у небо" (1957) објавила када је имала двадесет две године. Ова хваљена али и оспоравана књига била је велики искорак у нашој књижевности јер је на другачији, неконвенционалан начин третирала односе међу младима. Роман је преведен на неколико језика а по њему је 1962. године снимљен филм "Чудна девојка" у режији Јована Живановића. Током наредних година појавили су се и романи "Гласам за љубав", "Не буди заспале псе" и "Дивље семе" којима је ауторка наставила своју опредељеност да смело приповеда о животу, љубави и недоумицама младих људи, што је означило прекретницу у нашој књижевности за омладину. Од збирке "Седефна ружа и друге бајке" (1979) Гроздана Олујић постаје једна од наших водећих ауторки за децу чија дела доживљавају светски успех.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024