САЧУВАЋЕМО СЕЋАЊЕ НАШЕГ НАРОДА: Др Тијана Палковљевић Бугарски, управница Галерије Матице српске

Јованка Симић

06. 03. 2022. у 13:00

БИЛИ су далековиди наши преци у Пешти 1847. године када су на предлог Теодора Павловића под окриљем тада тек двадесетједногодишње Матице српске, нашег најстаријег културног, књижевног и научног друштва, основали Српску народну збирку (Музеум) - данас Галерију Матице српске.

САЧУВАЋЕМО СЕЋАЊЕ НАШЕГ НАРОДА: Др Тијана Палковљевић Бугарски, управница Галерије Матице српске

Фото Архива ГМС и Н. КАРЛИЋ

Од тада и доцније, пошто је Матица са својим књижевним и уметничким благом 1864. године паробродом допловила у Српску Атину/Нови Сад, некадашња збирка стасала је у раскошну Галерију Матице српске која данас, како је у свечаној беседи поводом примљеног Сретењског ордена првог степена нагласила управница др Тијана Палковљевић Бугарски, "представља огледало државе, илуструје историју српског народа и чува сећање на догађаје с простора на којима је живео".

* Који део националног блага ће ГМС у години јубилеја приказати поклоницима ликовне уметности?

- Континуитет је једна од највећих особености наше институције и уопште система Матице српске и зато ћемо 175 година трајања обележавати од октобра ове, до октобра 2023. године. Централна прослава биће приређена 14. октобра на дан када је Управни одбор Матице српске 1847. године донео одлуку о оснивању Музеума. Великим националним пројектима који су достојни наших претходника и историје и који ће оставити траг за генерације које долазе и бити истовремено узор и понос нације обележићемо наш јубилеј. Централна изложба биће посвећена великом сликару Урошу Предићу, првом Матичином стипендисти, великом добротвору и првом почасном председнику Одбора Музеума. Приредићемо и велику монографску студију о њему, а кроз програм "Урош Предић за све" показаћемо да је у питању уметник разумљив и доступан свим узрастима.

* Ову годину отворили сте изузетном изложбом "Уметност миграције, миграције у уметности. Шта историја сликарства говори о сеобама?

- Изложбом која је део програма Новог Сада - Европске престонице културе представили смо тај проблем савременог друштва. Уз слику Паје Јовановића "Сеоба Срба", као националну икону, показујемо да смо и ми овде од негде дошли и да миграције одувек постоје што је одлика и наше националне историје. О уметницима - мигрантима кроз историју говоре и дела Ел Грека, Елизабет Виже Лебрен и Марка Шагала из националних и европских музеја. Трећи сегмент изложбе показује како савремени уметници доживљавају миграцију и како кроз своју уметност говоре о том феномену. Идеја те изложбе је подизање разумевања за оно што се мигрантима данас дешава. Уметност кроз историју уверава нас да су кретања доносила и много тога доброг.

* Једна сеоба донела је у ГМС икону Богородице Утешитељке са Христом из Цркве Светог Јована у Бенковцу, коју су Срби спасли у ратном вихору деведесетих, а за коју се верује да је рад славног Ел Грека. Шта кажу грчки експерти?

- Та испитивања започета прошлог октобра још трају. Они су узели узорке са наше иконе и сада траје захтеван процес упоређивања тих узорака са оригиналним Ел Грековим делима. Упоредо, на томе раде грчке колеге и наш конзерваторски тим.

* Да галерија коју водите помера границе показала је спектакуларна изложба "Живот-сан-смрт. Европски оквири српског симболизма" на којој су биле и слике из чувене бечке галерије Белведере. Како вам је то успело?

- Три године смо планирали изложбу о симболизму. Он никада није представљен као целина у историји српске уметности и чинило нам се да као правац, стил и најкомплекснија појава с краја 19. и почетка 20. века апсолутно заслужује да буде представљен у некој од националних музејских кућа. Смело смо сањали да уз дела националних сликара изложимо и дела европских мајстора, делом из збирке Народног музеја и других домаћих колекција, али нам се чинило да је јако важно да тај оквир проширимо и на дела из европских музеја. Дуго сарађујемо са Кунстхисторише музејом из Беча, Аустријским културним форумом и аустријском Амбасадом који су нам помогли да донесемо пет најбољих дела аустријског симболизма.

Фото Архива ГМС и Н. КАРЛИЋ

* Звучало је врло емотивно када сте, представљајући новинарима 77 дела домаћих и европских симболиста, рекли да та изложба представља круну десет година на челу Галерије...

- Била сам сасвим искрена и врло поносна. На изложби, за коју с правом можемо да кажемо да је једна од оних која се види једном у животу, дали смо пресек свега најбољег из нашег националног симболизма, уметника којима је то било трајно опредељење, као и оних који су имали само искораке у симболизам. Притом, ова велика национална изложба има и европски оквир јер говори о томе где је место српске културе у европским оквирима. Имали смо пуно посета туриста и показало се да ако већ не можемо лако да путујемо у Европу, можемо да ту Европу доведемо код нас.

* Попут светских галерија и ви сте се услед пандемије преоријентисали на виртуелне поставке. Могу ли оне да надоместе праву посету галерији?

- И пре пандемије имали смо неколико виртуелизованих поставки, те смо у кратком времену искреирали програме у складу са ситуацијом. Виртуелне изложбе су, по мом мишљењу, само изнуђена замена за потпуни доживљај у галеријском простору. Међутим, управо због нашег присуства на друштвеним мрежама, променила се структура наше публике. Млади људи су нас у време ограниченог кретања открили и остали су нам верни и у реалном свету.

ЏОНИ, ДОБРО ДОШАО У НОВИ САД

* НА свечаности за Дан државности Србије, Сретења, симпатије је изазвала ваша досетка да први и последњи пут имате прилику да говорите после Џонија Депа...

- Најпре желим да кажем да сам веома почаствована приликом да се захвалим у име 80 добитника ордена. Нисам знала да ће Деп говорити, а када сам изашла после њега за говорницу синуло ми је да ми се то догађа сада и више никад па сам то и рекла. Крајичком ока видела сам да је неког до себе питао: "Шта каже?" После смо имали прилику и да разговарамо. Врло је непосредан и ведар. Никада није био у Новом Саду, па сам га позвала да следећи пут када дође у Србију, буде и наш гост.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АКО ВУЧИЋ НЕ ПОБЕДИ, СРБИЈУ ЧЕКАЈУ ТЕШКИ ДАНИ ПО СВИМ ПИТАЊИМА... Дарко Миличић послао важну поруку о актуелној политичкој ситуацији (ВИДЕО)

АКО ВУЧИЋ НЕ ПОБЕДИ, СРБИЈУ ЧЕКАЈУ ТЕШКИ ДАНИ ПО СВИМ ПИТАЊИМА... Дарко Миличић послао важну поруку о актуелној политичкој ситуацији (ВИДЕО)

ДАРКО Миличић, прослављени српски кошаркаш и освајач НБА прстена, огласио се коментаришући ударне политичке теме у Србији.

07. 05. 2024. у 12:54

КАКО ДА ЗАЧИНИТЕ БРАК? Радмила је брачни терапеут и ове савете треба да послушате (ВИДЕО)

КАКО ДА ЗАЧИНИТЕ БРАК? Радмила је брачни терапеут и ове савете треба да послушате (ВИДЕО)

У подкасту Др Новости питали смо породичног психотерапеута Радмилу Вулић Бојовић све што занима брачне партнере. Како изгледа брачна терапија, како превазићи кризу у браку ? На који начин да побољшамо комуникацију са партнером ? Као превазтићи превару ?( ВИДЕО )

07. 05. 2024. у 20:41

Коментари (0)

АМЕРИ У ШОКУ: Српски монах им открио како је Дарко Миличић успео, а он - зашто се одрекао кошарке, купио 10.000 риба и нокаутирао коња