СИГУРНОСТ ЗА БЛАГО НА СВЕТОЈ ГОРИ: Шта све доноси будући закон о очувању културног и историјског наслеђа Хиландара

М. КРАЉ

06. 09. 2021. у 16:10

ПРОШЛЕ седмице Влада Србије усвојила је и у даљу процедуру послала Нацрт закона о очувању културног и историјског наслеђа манастира Хиландар.

СИГУРНОСТ ЗА БЛАГО НА СВЕТОЈ ГОРИ: Шта све доноси будући закон о очувању културног и историјског наслеђа Хиландара

Фото Б. Субашић

Пред скупштинским посланицима тако ће се наћи правни акт чија је намера да системски уреди очување материјалне и нематријалне баштине овог важног споменика на Светој Гори, али и велике светиње Српске православне цркве.

На питање шта је оно најважније што ће овај закон донети, из Министарства културе и информисања, које је његов предлагач, за "Новости" су одговорили:

Фото Б. Субашић

- Доношењем закона се ствара правни оквир којим ће бити обезбеђена континуирана помоћ Републике Србије очувању културног и историјског наслеђа манастира Хиландар и у том оквиру помоћ обнови, реконструкцији и очувању манастира, уз сталну, извесну и сигурну финансијску подршку из буџетских средстава.

Овим законом би тако требало би да буде олакшано финансирање завршетка обнове, као будућних рестаураторско-конзерваторских радова, али то није његова превасходна намена, објашњавају у МКИ:

- Циљеви закона не представљају само конзерваторско-рестаураторске радове на објектима непокретног културног наслеђа односно покретног наслеђа, икона и рукописа, већ предвиђа и подизање нивоа друштвене одговорности за заштиту српског културног и историјског наслеђа у оквиру манастира Хиландар, а самим тим и подизање свести и знања о српском културном и историјском наслеђу на Светој Гори Атонској. Такође, законом се предвиђа и унапређење стања имовине и развој манастирске економије.

Трагедија пожар из марта 2004., Фото С. Жутић

После катастрофалног пожара, који је у Хиландару беснео, током целе ноћи, између 3. и 4. марта 2004, у новембру те године, Влада je донела Одлуку о образовању посебне Комисије за Хиландар, која своју мисију и данас обавља.

Фото Б. Субашић

- Задатак Комисије је да предлаже активности, програме и послове који се односе на очување и неговање историјских, верских и културних традиција Хиландара, праћење радова и стања покретне и непокретне имовине Хиландара, обнову и реконструкцију постојећих објеката, као и изградњу нових објеката Хиландара, обнову и реконструкцију историјских и културних споменика који су у саставу Хиландара, као што су фреске, иконе, рукописи - подсећају у Министарству културе и информисања.

- Међу задацима комисије је и организација прослава значајних датума из историје Хиландара, али и разматрање извештаја и други послови од значаја за очување традиције и културно-историјских споменика Хиландара.

Будући Закон о очувању културног и историјског наслеђа манастира Хиландар, тако ће, у два своја члана дефинисати и наставак рада ове Комисије.

 

ОБНОВЉЕНО 80 ОДСТО

ТОКОМ кобног мартовског пожара пре 17 година у манастиру, који је Стефан Немања основао 1198. на иницијативу свог сина Светог Саве, а који се налази на листи Светске баштине Унеска, изгорели си објекти на површини од 1968,5 метара квадратних, односно 42,78 одсто њихове површине. Ватром је захваћено осам грађевинских целина, док су и остале претрпеле оштећења. Република Србија је од 2004. до 2020. издвојила више од 13 милиона евра за пројекте обнове, а до ове године завршено је 80 одсто радова на обнови.

Обнова део манастира Хиландар, Фото Б. Субашић

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)