ОВАКВЕ ПРЕВАРЕ КУПАЦА УСКОРО НЕЋЕ БИТИ МОГУЋЕ: На етикети стоји "домаће", а направљено од воћа из Турске и Албаније!

Novosti online

09. 03. 2021. у 20:02

ПРОИЗВОДИ на којима пише да су "домаћи", а заправо се производе од увозних сировина, више неће смети да носе овај натпис када се усвоји измена прописа Европске уније.

ОВАКВЕ ПРЕВАРЕ КУПАЦА УСКОРО НЕЋЕ БИТИ МОГУЋЕ: На етикети стоји домаће, а направљено од воћа из Турске и Албаније!

Фото: Александар Стојановић

На прехрамбеним производима доћи ће до измене у означавању порекла на етикети, јер купци морају имати праве информације о томе шта купују, кажу из Европског парламента.

Чланови Одбора за унутрашње тржиште и заштиту потрошача при Европском парламенту оценили су да су купци све више оштећени, јер је квалитет хране препуштен тржишним интересима.

- У пракси, то значи да на флаши сока од шаргарепе или џема од јагода неће смети да пише да су "домаћи" ако су направљени од поврћа и воћа из увоза, као и да ће земља порекла морати обавезно да буде назачена на паковању. То сада са многим производима није случај - каже економиста Милош Ђурић.

У продавницама су на рафовима производи који се праве од сировина, воћа, поврћа и млека које је заправо увозно, каже економиста.

 

- Такви производи, само зато што су направљени и спаковани у Србији, називају се "домаћим". Произвођачима нико не треба да брани коришћење сировина из увоза, ако их због ниже цене бирају за свој производ, али то онда мора бити назначенои купаци то треба да зна. Фирме не смеју варати купце тако што ће написати да је сок од парадајза домаћи, ако је сок направљен од парадајза увезеног из Албаније, или да је слатко од смокава домаће ако је воће увезено из Турске - каже Милош Ђурић.

Осим тога, из које земље је одређена храна и које је њено порекло јесте једна од главних информација на основу које се потрошаћи одлучују на куповину. Због тога је неопходно да, без изузетка, ту информацију имају на сваком производу, уместо ознаке "произведено у ЕУ".

- За млеко и млечне производе, као и за месо у прерађевинама, требало да стоје подаци о правој земљи порекла. што сада није случај. Према тренутно важећим прописима, навођење земље порекла обавезно је за свеже и замрзнуто месо, рибу и јаја. Сухомеснати производи, конзервирано поврће, зачини и производи који се праве од воћа често носе етикету домаћих, иако су из увоза, или је наведено да су пореклом из ЕУ, без тачне земље порекла - каже Ђурић.

Фото Д. Поздеровић

Европска комисија је још тада најавила да ће преиспитати ове ознаке и размотрити ревизију постојећих правила о означавању меда, посебно јер је забележен повећан увоз јефтиног меда из Кине, наводи се у медијима.

- Када се не означава тачна земља порекла и у којем проценту је која сировина коришћена, то ствара простор за преваре, фалсификате и малверзације. Мед се тренутно може означавати као "мешавина ЕУ" и "не-ЕУ сировине. То треба да се промени и да се тачно зна каква врста мешавине је у питању - каже Ђурић.

Илустрација / Фото Depositphotos

Осим свега овога, Европска унија следеће године предложити и обавезно означавање нутритивних вредности производа. Тренутно се на овом тржишту користи неколико различитих система означавања, али ове ознаке нису обавезне ни регулисане европским прописима.

- Боримо се за увођење јединствене и обавезне ознаке на предњој страни производа. Друштво све више коштају нездрава исхрана и гојазност становништва. Циљ је да ознаке на храни буду јасне и разумљиве, да потрошачу једноставно дају информацију о састојцима и помогну у одабиру производа који има бољу нутритивну вредност", речено је на састанку ЕУ стратегије "Од поља до стола”, на којој се предвиђа доношење више различитих мера којима би се побољшао квалитет хране - каже Ђурић.

Фото. "Новости"

(Мондо)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!