ДО СТРУЈЕ И ПОМОЋУ АТОМА: Ближа сарадња са Паризом на пољу нуклеарне енергије и мини-реактора

Е.Б.Т.

09. 04. 2024. у 10:09

СРБИЈА жели са Француском да успостави ближу сарадњу у области нуклеарне енергије, с обзиром на то да је та земља водећа када је реч о атомској енергетици у Европи и свету, јер 70 одсто струје добија из реактора. Захваљујући томе, релативно безболно је прошла кроз енергетску кризу.

ДО СТРУЈЕ И ПОМОЋУ АТОМА: Ближа сарадња са Паризом на пољу нуклеарне енергије и мини-реактора

Фото Танјуг/АП

Француска електропривредна компанија ЕДФ за производњу, пренос и трговину струјом, једна је од највећих у свету, и највећи је произвођач обновљиве енергије у Европи. Ова компанија је прошле године имала добит од 139,7 милијарди евра.

Светски експерти истичу да без нуклеарне енергије нема будућности ни енергетске сигурности, као ни развоја индустрије. Она је добила кључни значај на глобалном тржишту и постала је незаменљива у борби против емисије штетних гасова. Како истиче стручањак за енергетику Милош Здравковић, нуклеарна енергија је једна од најбезбеднијих, најчистијих, најмање оптерећујућих по животну средину и током животног века нуклеарне електране, један од најјефтинијих доступних извора енергије.

Србија у овој области заостаје, али је спремна да то промени и у том смислу има неколико могућности. Једна је сувласништво са нуклеарком у Мађарској, друга је изградња традиционалне атомске електране, али то траје веома дуго, десет до 15 година. Осим тога инвестиције су велике и процењени трошкови се драстично повећавају.

Трећа опција за Србију били би мали модуларни реактори, познати и као СМР. За разлику од традиционалних великих нуклеарних електрана, СМР се склапају у фабрици, његове димензије су мање, па могу да се транспортују до изабране локације где се онда монтирају. Могу се поставити на местима која нису погодна за веће нуклеарке. Осим тога, нижи су трошкови и краће је време изградње, а могу се постепено додавати у складу са растућом потражњом за енергијом. Они су максималне снаге до 300 мегавата електричне енергије, за разлику од великих нукларних електрана које имају снагу више од 1.000 мегавата. Масовна производња и широко распрострањено коришћење СМР очекује се око 2040. године, док се за неке прототипне јединице процењује да би могле да постану оперативне између 2030. и 2035. године.

Дуплирање производње

ЦИЉ је да се до 2050. у Европи повећају инсталирани капацитети нуклеарних електрана на 150 гигавата, што је повећање од око 50 одсто у односу на тренутно стање. Сада у ЕУ ради више од 150 реактора. Како преносе тамошњи медији, укупно 12 од 27 држава чланица ЕУ поседује активне нуклеарне електране. Нове се граде у Словачкој и Француској, која има чак 56 реактора, а сада ће укључути још један. Париз планира да у наредним годинама изгради укупно шест електрана.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)