СРЕЂИВАЊЕ КЛИМА ПО ПАПРЕНИМ ЦЕНАМА: Мајстори упозоравају да би то био прескуп подухват

С. Б.

13. 07. 2023. у 16:40

ГОДИНАМА урбанисти објављују рат клима-уређајима. Прецизније њиховим спољним јединицима. Последњих најмање десет година, с времена на време, нека управа покушава да их пресели са уличних фасада. До сада им није пошло за руком. Исту намеру има и Министарство грађевинарства које у Предлогу измена и допуна закона о планирању и изградњи предвиђа измештање климатизације са видљивих делова зграде. Струка, међутим, упозорава да би такав подухват за грађане Србије био прескуп. Извесно је да би био и у супротности са намерама да се ради више на енергетској ефикасности.

СРЕЂИВАЊЕ КЛИМА ПО ПАПРЕНИМ ЦЕНАМА: Мајстори упозоравају да би то био прескуп подухват

Фото П. Милошевић

Измене овог прописа су још у скупштинској процедури, а третман клима-уређаја само једна од низа новина у њему. Министарство верује да са својих фасада ове уређаје најпре треба да уклоне власници зграда јавне намене у заштићеним зонама.

- Овим чланом прописано је и да су власници зграда јавне намене које се налазе у границама непокретних културних добара и њиховој заштићеној околини у обавези да у року од две године од дана ступања на снагу овог Закона са уличних фасада уклоне све спољне јединице уређаја за климатизацију односно да ови уређаји не буду видљиви - стоји у обраложењу Предлога закона. - Власници зграда, односно посебних делова објеката у границама у границама непокретних културних добара и њиховој заштићеној околини су у обавези да исте уклоне у року од пет година. Обавеза је власника зграда да ван граница непокретних културних добара и њихове заштићене околине уклони спољне јединице уређаја за климатизацију, у року од десет година.

Пракса, међутим, каже да је ова идеја тешко спроводива. Мајстори у клима сервисима, који се деценијама баве уградњом ових уређаја, кажу да подухват није - немогућ. Али биђе - прескуп. Цене нису још формиране, јер то тренутно нико не ради, али захтева велик рад и материјал.

- Физички би селдиба била изводљива, али то ће бити папрено - кажу нам у једном престоничком сервису. - Морале би да се поставе маске са унутрашње стране да се заштите јединице. То још нико не ради, па се не зна прецизно цена. Свакако би зависила од величине и типа уређаја. Увек је начело што мање инасталација, да би клима била ефикаснија. Све дуже од три метра мора да се вакуумира. Ефикасност уређаја слаби и троши се више струје. У новоградњи је могуће поставити климу пре фасаде, али у староградњи она увек иде на фасаду. Имате станове без лођа и тераса. Они би морали спољне јединице да постављају у ходник или светларнике. Конденз воде мора да се спроведе. То би било питање где и како. Не може да цури у ходнику. Све је то огромна инвестиција.

Казне

ПРЕДЛОГ закона предвиђа и казне. Од 50.000 до 100.000 динара следи власнику зграде, фирми, ако у року од две, односно пет, односно десет година са уличних фасада не уклони све спољне јединице. Казна од 25.000 до 50.000 прети власницима грађанима, а 50.000 динара одговорнима у локалним самоуправама ако у прописаним роковима не донесе општи акт.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (3)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)