Како се препознаје квалитетно гориво?

Novosti online

29. 12. 2022. у 13:21

ТЕМА квалитета горива које сипамо увек је актуелна посебно због чињенице да је квалитетно гориво важна ставка уколико желимо да обезбедимо поуздан рад и дуговечност мотора.

Како се препознаје квалитетно гориво?

Фото: Shutterstock/Илустрација

Можда је за многе непознаница да сам процес провере квалитета деривата није једноставан и захтева да се „сложе“ многе ставке, као што су унапређење производних процеса, поштовање највиших стандарда, улагање у технологију, као и усавршавање запослених који управљају целокупним процесом. Шта више, провера квалитета неизоставна је карика целокупног логистичког ланца допреме деривата. Како тврде у нашој највећој нафтној компанији, НИС-у, специјалисти компаније прате квалитет материје током целог процеса – од производње до сипања у резервоаре. И то није све…

У целокупном процесу контроле квалитета горива значајно место заузимају анализе и испитивања у најсавременијим лабораторијама. Како наводе у НИС-у, компанија спроводи више од 180 хиљада анализа годишње а у те сврхе користи се преко 400 акредитованих метода. Издавањем извештаја о испитивању квалитета горива НИС-ове лабораторије потврђују квалитет произведених горива, а компанија гарантује да се на њиховим бензинским станицама налази домаће гориво провереног квалитета. Осим тога, од кључног је значаја и савремена технологија која се користи у производним процесима. Сасвим конкретно, у НИС-у подсећају да је у Рафинерији нафте у Панчеву, једној од најмодернијих у овом делу Европе, уложено од 2009.године више од 800 милиона евра, што омогућава да се у Панчеву производе најквалитетнији деривати домаће производње. Уз то, комплексним процесом, како у производњи тако и у лабораторијама за контролу квалитета деривата, управљају врхунски специјалисти НИС-а који се константно усавршавају како би ишли у корак са савременим трендовима и обезбедили најбољи квалитет домаћих деривата.

Када је реч о самој контроли квалитета деривата, то саме анализе прате комплетну материју током целог дистрибутивног процеса, од прераде нафте до финалног производа, а један од интересантних метода које НИС користи како би одржао врхунски квалитет је и „пет филтера“. Реч је о процесу током којег се уграђују микрофилтери на свим тачкама манипулације, посебно током утакања горива у цистерне приликом транспорта, с обзиром да тада постоји највећи ризик од деградације.

Признање за домаће гориво свакодневно долази и од лојалних потрошача, а да је гориво које точимо у Србији европског квалитета потврђује и студија спроведена на Машинском факултету Универзитета у Београду, која је показала да гориво компаније НИС омогућава одличну ефективну снагу мотора са ниском специфичном ефективном потрошњом горива, а уз смањену емисију несагорелих угљоводоника и оксида азота.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!