ВАРАЈУ СА ПАРФЕМИМА, АЛИ И ОДЕЋОМ: Нова листа од 435 продаваца који раде на црно, не постоји могућност враћања или замене

Е. Б. ТАЛИЈАН

21. 04. 2022. у 11:18

НОВА листа од 435 продаваца за које се сумња да продају робу на црно путем инстаграм и фејсбук профила доступна је јавности на званичним страницама Националне организације потрошача Србије (НОПС) и Удружења за заштиту потрошача Војводине.

ВАРАЈУ СА ПАРФЕМИМА, АЛИ И ОДЕЋОМ: Нова листа од 435 продаваца који раде на црно, не постоји могућност враћања или замене

Фото Shutterstock

Ове две организације наставиле су са евидентирањем трговаца који не послују у складу са законом и поново упозоравају грађане да уколико пазаре од таквих продаваца, тешко ће моћи да уложе рекламацију и остваре своја права. Како расте потражња у онлајн куповини, тако се повећава и број нерегистрованих трговаца, и зато купци треба да буду опрезни.

- Држава је оштећена за милионе динара на месечном нивоу од неплаћеног пореза - истиче Марко Драгић из НОПС-а. - То су профили на друштвеним мрежама са највећим бројем пратилаца и ако сваки пети купи неки производ, ти трговци остварују велику добит, и нелојална су конкуренцију свима који раде у складу са законом. Доводи се у питање и порекло производа које нуде. Тиме би инспекција требало да се бави, а ми ћемо им доставити списак онлајн продаваца који смо евидентирали.

Он наводи да је провера обухватала и трговце које су пријављивали потрошачи који су имали лоше искуство. У највећем броју случајева, како истиче, ради се о продаји одеће и обуће, као и парфема и различитих суплемената који се користи као додаци исхрани.

- Грађани се највише жале, јер нису добили одговарајући квалитет који су наручили и што у стварности производ није као на слици - каже Драгић. - Углавном су имали проблеме и због више цене од првобитно договорене. Затим, купљену робу не могу да врате или замене, или није уопште стигла, и сличне тешкоће.

Ове проблеме, како указује, купци имају и са регистрованим продавцима, али они могу да остваре своја права. Они који пазаре од трговаца који раде на црно, то чине на сопствени ризик, јер у тим ситуацијама одредбе Закона о заштити потрошача не могу да се примене.

- Зато је остваривање њихових права знатно отежано - наводи Драгић. - Продаја на црно треба да се пријави инспекцији и да се поднесе тужба за накнаду штете уколико је могуће идентификовати особу која је продала робу. Међутим, ретко ко се упушта у то, углавном сви одустају.

Продавци који тргују путем интернета, према Закону о електронској трговини, обавезни су да на видном и доступном месту назначе пословно име, адресу седишта, контакт податке, матични и ПИБ број, као и детаљне податке о цени производа, који укључују и трошкове доставе и остале манипулативне трошкове. Када онлајн продавац поседује све те податке, и уколико су тачни, како истичу у НОПС-у, сматра се да послује у складу са законом. Приликом куповине, у тој ситуацији, примењују се одредбе Закона о заштити потрошача и других прописа који регулишу продају ван пословних просторија.

Поводом црне листе трговаца коју су објавили, НОПС и Удружење потрошача Војводине наводе да је претпоставка да на списку постоје и трговци који су, евентуално, и регистровани, а ту су се нашли, јер не поштују закон. Они указују и да ће сваки онлајн продавац који достави доказ да послује у складу са Законом, бити уклоњен са листе.

Из НОПС-а упозоравају и да је борба са овим трговцима који раде на црно велики изазов, јер за пет минута може да се направи неки профил на друштвеним мрежама и огласи продаја робе. Зато, како истичу, државни органи и инспекције морају да иду у корак са временом и са технолошким иновацијама, како не бисмо дошли у ситуацију да закони постану непримењиви у пракси.

СПИСАК НИЈЕ КОНАЧАН

"ЦРНИ" списак трговаца није коначан, већ се свакодневно ажурира - наводе у Националној организацији потрошача Србије.

- Проверавали смо профиле на друштвеним мрежама који имају највише пратилаца, али има и других који крше закон и зато настављамо евидентирање.

Они истичу и да је велики број онлајн трговаца са претходне црне листе угасио своје профиле, а неколицина је прешла у легалне токове пословања и регистровала своје фирме. НОПС позива потрошаче који имају било какав проблем са продавцима на друштвеним мрежама да им доставе њихове профиле.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!