ПРВО ЈАСНА ВИЗИЈА И ОЗБИЉНА ПРИПРЕМА: Желите да послујете у Дубаију?

Данијела Стрижак, помоћник директора у Сектору за стратешке анализе, услуге и интернационализацију ПКС

27. 10. 2021. у 13:55

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати су млада држава која постоји тек 50 година док су билатерални односи Србије и УАЕ успостављени 21. марта 2007. године.

ПРВО ЈАСНА ВИЗИЈА И ОЗБИЉНА ПРИПРЕМА: Желите да послујете у Дубаију?

Фото: Приватна архива

Привредна сарадња двеју држава оснажена је, пре свега, захваљујући добрим политичким односима.

Без обзира на данашњи футуристички изглед Дубаија, чињеница је да се овај град налази у пустињи, где су се људи, до пре само пола века, суочавали са основним егзистенцијалним проблемима. Основне привредне активности, а говоримо о педесетим годинама прошлог века, сводиле су се на риболов и вађење бисера из шкољки. Становништво је било организовано у племенске заједнице, без развијеног здравственог, образовног и привредног система.

Међутим, јула месеца 1962. године, када је први танкер нафте кренуо из Абу Дабија пут Европе, ситуација се, из корена, променила. Снажном иницијативом политичке елите, владара Емирата, и развијањем опсежних планова који су у фокус ставили привреду и развој земље, приходи од нафте генерисали су се у фондове чије је наменско коришћење учинило од Емирата једну од најпривлачнијих пословних дестинација на свету.

Од no tech државе, дошли су до hi-tech светског центра који диктира кретања на глобалном тржишту.

Колико год Дубаи делује егзотично, за компаније је важно да имају прецизну визију свог пословања у Емиратима (како се њихов производ/услуга позиционира на овом тржишту, каква је конкуренција, поседовање одговарајућих сертификата…). Све наше компаније које су оствариле пословни успех у УАЕ одликовале су се проактивношћу, односно имале су јасно дефинисан план и разрађене студије које су обухватале све аспекте, од политичких односа двеju земaљa, до економских показатеља и демографске структуре.

Из тог разлога, позивамо привреднике да се обрате Привредној комори Србије и нашем представнику у Дубаију, а ми ћемо им дати смернице како да прођу кроз „врата Емирата“ и помоћи у остваривању контаката са потенцијалним партнерима.

Права прилика за упознавање са тржиштем УАЕ је посета „Експо 2020 Дубаи“ и Пословном центру Србије у Дубаију (Serbia Business Hub).

Робна размена Србије и УАЕ

Робна размена Србије и УАЕ у 2020. години, коју је обележила пандемија, износила је 120 милиона долара, што је смањење од 26 одсто у односу на 2019. годину. Извезли смо робу за 93,8 милиона, а увезли за 26,2 милиона долара. Највише смо извозили робу из наменске индустрије, 62 одсто, што указује да наш извоз није у довољној мери диверзификован. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!