МАРКСИСТИ ПРЕД ТИТОВИМ СУДОМ: Ко је и зашто протерао осам професора са Филозофског факултета у Београду седамдесетих година прошлог века

И. М.

09. 02. 2021. у 12:22

Веселе шездесете" године, како се понекад назива талас студентског покрета који је заљуљао готово читаву планету, и у Београду, слично као и у градовима у другим земљама, изазвале су и подстакле шири сукоб дела интелигенције и државног апарата око тумачења шта су то политичке слободе и слободе стваралаштва.

МАРКСИСТИ ПРЕД ТИТОВИМ СУДОМ: Ко је и зашто протерао осам професора са Филозофског факултета у Београду седамдесетих година прошлог века

Новости

Паралелно са тим продубљене су разлике у већ постојећим становиштима о даљем развоју Југославије и превазилажењу дубоке политичке и економске кризе која је захватила све поре друштва. Пристигле генерације, без ратне и револуционарне хипотеке, тражиле су да преузму одговорност за своју будућност.

Као важан део у својим захтевима истицали су приврженост друштвеној једнакости, друштвеној својини, демократији, самоуправљању, расподели према раду. Своју зрелост студенти и професори Београдског универзитета показаће и током кампање за усвајање амандмана на Устав из 1963. године, када су јасно указали да предложене промене неће допринети изласку из "дубоке економске, политичке, културне и моралне кризе" и да понуђени концепт води ка конфередерацији и да је супротстављен идеји о развоју федерације, заједничком и јединственом тржишту, да се манипулише националним бићем.

Овакав наступ Савеза студената допринеће његовом ишчезнућу са јавне сцене. Вођена чврстом руком највишег ауторитета у партијској и државној хијерархији, победничка струја "конфедералаца", како би у корену сасекла рађање озбиљног партнера у креирању државне стварности, расформираће ову политичку организацију и утопиће је у новоформирани Савез социјалистичке омладине Југославије. А за њихове духовне вође прогласиће групу професора, доцената и аситената са београдског Филозофског факултета.

После "чистке либерала", у јесен 1972. године, у Србији ће на политичкој сцени остати само највернији и најагилнији руководиоци у спровођењу налога и политичке самовоље. Група наставника из зграде Капетан Мишиног здања постала је "жртвени јарац" и видљив знак лојалности и верности.

Однос српског руководства подсећао је на једну аутентичну партијску згоду, с неког састанка у Босни и Херцеговини, непосредно после Другог светског рата. Када су комунисти били у дилеми да ли да се Хасо казни укором или укором пред искључење, за реч се јавио Мујо и строго закључио: "Шта укор, шта укор пред искључење - краву, краву ми њему да одузмемо."

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!