ОДРЕКЛИ СЕ РУЧКА ДА НАХРАНЕ ГЛАДНЕ: Осуђеници казнено-поправног завода у Нишу помажу најсиромашнијимa

Ј. ЋОСИН

07. 11. 2020. у 11:00

ВИШЕ од 260 осуђеника у полуотвореном одељењу Казнено-поправног завода у Нишу, решили су да помогну најсиромашнијим суграђанима: одрекли су се по два сува оброка, које добијају недељом уместо вечере.

ОДРЕКЛИ СЕ РУЧКА ДА НАХРАНЕ ГЛАДНЕ: Осуђеници казнено-поправног завода у Нишу помажу најсиромашнијимa

Фото Ј. Ћосин

Управа КПЗ у Нишу, ову помоћ ће дистрибуирати у сарадњи са Црвеним крстом који ће одлучити коме је она потребна.

У Управи за извршење кривичних санкција кажу да је ово други пут од избијања епидемије да се осуђеници КПЗ у Нишу одричу сувог оброка. Први пут то је било у марту када су се придружили акцији осуђеника у другим заводима - Сремској Митровици, Пожаревцу ("Забели"), Панчеву и Новом Саду како би помогли социјално угроженим грађанима. Тада је у хуманитарној ацији учествовало готово 4.700 осуђеника.

У КПЗ у Нишу, осуђеници су протеклих неколико месеци сакупили и по 30 џакова пластичних чепова и затварача за рециклажу, доприносећи еколошкој акцији усмереној на заштиту животне средине. Чепови ће до краја ове седмице бити прослеђени организацији која се бави њиховим прикупљањем и рециклажом у хуманитарне сврхе.

- Хуманитарне акције које сами осуђеници у КПЗ у Нишу иницирају су бројне и учестале последњих неколико година - кажу у Управи. - Они су показали племенитост према онима којима је помоћ потребна у укупно 12 хуманитарних активности у последњих неколико година, а за неке од њих су били иницијатори.

ПОМОГЛИ КУПОВИНУ ИНКУБАТОРА

СА нашим колегама, 2018. године, помогли су куповину покретног инкубатора за бебе који, у неким случајевима има пресудан значај за живот тек рођене деце у нашем граду. То су недавно поновили кроз учешће у хуманитарној акцији за лечење једног малишана у Нишу, а традиционално, већ годинама издвајају средства за куповину школског прибора ђацима првацима - кажу у Управи за извршење кривичних санкција.

У КПЗ у Нишу 40 осуђеника је од марта радно ангажовано у кројачком погону на изради заштитних маски за лице, као и заштитних одела, назувица, визира. Дневно су производили и по 1.400 маски. Сви осуђеници који су раније прошли шестомесечну сертификовану обуку за шивење и кројење у кројачком погону раде на изради ових маски. У сертификатима се нигде не наводи да су добијени током издржавања казне како би се избегла евентуална стигматизација бивших осуђеника у друштву, а њима омогућило да пронађу посао на тржишту рада.

Завод у Нишу организује и обуке за друга дефицитарна занимања, и то за електроинсталатере, водоинсталатере, тесаре, керамичаре, молере, фасадере, а осуђеници за послове на којима су ангажовани добијају и накнаду за рад у складу са Законом о извршењу кривичних санкција.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (1)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)