Забране због Тита и амандмана: Милорад Вучелић о прогону студентских гласила Београдског универзитета

Новости онлине

22. 06. 2020. у 16:36

ПОЧЕТАК седамдесетих обележиле су забране неколико бројева листа "Студент", који је тада као главни уредник потписивао Милорад Вучелић. Међу првима био је забрањен број из 1971. у коме су штампане дискусије о уставним амандманима на Београдском универзитету, одржане на Правном факултету.

Забране због Тита и амандмана: Милорад Вучелић о прогону студентских гласила Београдског универзитета

Фото: Новости архива

- Студенти су листом устали против уставних промена и амандмана који су били претеча Устава из 1974. који је разорио Југославију - присећа се Вучелић. - Био је то скуп на коме се бранила Југославија и план њеног разарања. Студенти су били крајње критички настројени према томе шта Броз спрема уставним амандманима.

"Студент" је једини објавио и дискусије професора са Правног факултета о уставним променама у два броја. Забрана је стигла, али је број у коме су били текстови - Михаила Ђурића, Стевана Врачара, Александра Граса, Стеве Ђорђевића (устао и против одредбе да Тито буде проглашен за доживотног председника због чега је страдао) - већ био распродат.

- "Студент" је био забрањиван још једанпут због напада на Тита - каже Вучелић. - Тада су били пренети и неки текстови љубљанске "Трибуне", а последњи "Студент", који је повучен из продаје, био је андерграунд издање. То се догодило крајем 1971, а против уредника "Студента", мене, Јовице Аћина, Предрага Богдановића Ција и Марка Кековића покренута је истрага, а касније оптужница. Ми смо 1972. због увреде председника Тита, државе и наводног ширења порнографије у неким стриповима, осуђени на годину дана затвора, односно две године условно.

Пре тога је забрањен и "Студент" у коме су објављене све 23 забране српских либерала. Ту су биле побројане све стопиране књиге, документа, изложбе, представе, филмови, као и карикатуре чувеног Француза Онореа Домијеа, иначе творца ове ликовне и новинарске форме:

- Забрањене су и оне! Поред тога што сам био условно осуђен за злочин против Тита и државе, остао сам и без посла, као и Аћин, Ци и Кековић.

Касније је забрањена и "Књижевна реч" због Вучелићевог текста о друштвеној кризи. Узгред, Вучелић је и аутор последње забрањене књиге у Србији "Осумњичено друштво" (1987).

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!