ПРЕ 32 ГОДИНЕ: На данашњи дан почео рат у Словенији и формални распад Југославије

В.Ц.С.

27. 06. 2023. у 14:45

НА данашњи дан, пре 32 године, избио је Словеначки рат за независност, познат и као Десетодневни рат, којим је и формално отпочео распад Југославије.

ПРЕ 32 ГОДИНЕ: На данашњи дан почео рат у Словенији и формални распад Југославије

FOTO: Arhiva novosti

Два дана пре тога, словеначки и хрватски парламенти донели су одлуку о проглашењу независности.

Јединице ЈНА у раним јутарњим сатима, 27. јуна, напустиле су касарне и кренуле на граничне прелазе тадашње СФРЈ, који су се налазили и у Словенији. Тако је 306. противваздушна бригада, са седиштем у Карловцу, прешла у Словенију код Метлике, али су је напали словеначки територијалци.

Неколико сати касније, колона тенкова и оклопних транспортера напустила је касарну у Врники код Љубљане и упутила се ка међународном аеродрому Брник, али су Словенци на путевима као препреке поставили аутомобиле и камионе, па ја ЈНА насилно склањала возила да стигне до аеродрома.

Снаге ЈНА су и из Марибора кренуле према прелазу Шентиљ и пограничном месту Дравограду, али су и они наишли на препреке. Истовремено, Југословенско ратно ваздухопловство је бацало летке изнад разних делова Словеније, покушавајући да одврати Словенце од отпора.

Словеначки војници и полицајци опколили су касарне и заустављене колоне ЈНА, а на неким местима су отпочели оружани напади и дошло је до губитка првих живота. Изнад Љубљане територијалци су оборили два хеликоптера ЈНА, убивши чланове посаде.

Упркос томе, до поноћи 27. јуна, војска је заузела све прелазе дуж италијанске границе, скоро све прелазе на аустријској граници и нове прелазе успостављене дуж словеначке границе са Хрватском. Међутим, много јединица је још било "заглављено" широм новоуспостављене државе.

Током ноћи између 27. и 28. јуна, словеначкој територијалној одбрани је наређено да изведе општу офанзиву против ЈНА. Многи словеначки припадници југословенске војске су дезертирали.

Рат је трајао десетак дана. Формално је окончан 7. јула, Брионским споразумом, а 18. јула Председништво СФРЈ доноси одлуку о повлачењу ЈНА из Словеније.

Према неким изворима, укупно је погинуло 66 људи на обе стране, од чега 22 млада војника на одслужењу војног рока.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИЈА ПОНОВО МЕЊА ДРЖАВНУ ГРАНИЦУ: Одлука ступа на снагу у јануару 2025. године

РУСИЈА ПОНОВО МЕЊА ДРЖАВНУ ГРАНИЦУ: Одлука ступа на снагу у јануару 2025. године

МИНИСТАРСТВО одбране Русије предложило је ажурирање координата, односно промену државне границе у области Балтичког мора, како произилази из нацрта правног акта објављеног на порталу правних информација, преноси РИА Новости.

21. 05. 2024. у 15:25

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

ИСТОРИЈА Совјетског Савеза, светске суперсиле 20. века, упамтила је бројне хероје, борце, официре који су својим јунаштвом и резултатима задивили свет. У периоду када се СССР тек стварао и уздизао, значајан помена био је и допринос једног Србина, Данила Срдића (1896-1937), првог и јединог Србина који је био генерал Црвене армије. Ово је његова прича.

20. 05. 2024. у 11:53

Коментари (9)

ШОК ПРЕД ОЛИМПИЈСКЕ ИГРЕ: Најбоља српска кошаркашица у 28. години завршила каријеру! (ВИДЕО)