РЕДОВНЕ ПРОВЕРЕ СМАЊУЈУ РИЗИКЕ: Академик Небојша Лалић, за "Новости", упућује на значај раног откривања дијабетеса

И. Ковачић

12. 12. 2022. у 11:32

БРОЈ оболелих од дијабетеса расте у целом свету.

РЕДОВНЕ ПРОВЕРЕ СМАЊУЈУ РИЗИКЕ: Академик Небојша Лалић, за Новости, упућује на значај раног откривања дијабетеса

Академик Небојша Лалић, Фото Танјуг

Један од главних разлога за то је промена начина живота у земљама у транзицији, где су људи преокупирани бригом за егзистенцију изложени измењеној и нередовној исхрани, што уз недостатак физичке активности и континуирани стрес доприноси већем обиму оболевања.

Порасту дијабетеса доприноси и чињеница да још није произведен лек који би ефикасно деловао у почетној фази болести, мада постоји напредак у овој области.

Ово у разговору, за "Новости", каже академик Небојша Лалић, који је прошле недеље именован за председника Европског удружења за дијабетес. С обзиром на то да у европском региону живи 60 милиона људи са дијабетесом, професор Лалић истиче да ће превенција бити једна од кључних мера којом ће се бавити организација на чијем је челу:

- У Србији у домовима здравља већ дуго постоји Национални програм ране детекције и превенције дијабетеса типа 2. У оквиру овог Програма предвиђено је да све особе старије од 40 година, а нису оболеле од дијабетеса, најмање једном у три године у надлежном дому здравља попуне упитник на основу кога се даље процењује ризик од развоја дијабетеса у наредних 10 година. Ова активност је била развијена до појаве епидемије ковида када је морала да буде успорена или прекинута, сада се постепено обнавља.

Процењује се да у Србији живи око 770.000 особа са дијабетесом, од којих је половина радно активна. Има назнака да би овај број могао да буде за 40 одсто већи, јер многи не знају да су оболели.

- Откривање шећерне болести на време је изузетно важно јер се тиме омогућава благовремено увођење терапије - каже професор Лалић.

- Терапија која је уведена на време отклања повишен ниво шећера у крви, али и друге поремећаје метаболизма који би довели до развоја компликација дијабетеса. Јер, дијабетесне компликације су озбиљна обољења која могу довести до слепила, оштећења функције бубрега, срчаног и можданог удара, ампутације доњих екстремитета и других тешких последица, и тиме до смањења животне и радне способности, а некад се завршавају и смрћу.

Када је о инсулинској резистенцији реч, наш саговорник каже да она није болест у том смислу да постоји као посебна дијагноза:

- Она је једно патофизиолошко стање, она је стање поремећаја у организму које се налази у основи више болести, а то су полицистични оваријуми, који често могу бити узрок стерилитета па је зато интересовање за инсулинску резистенцију толико порасло.

Дефинитивно је у основи дијабетеса, коронарне болести срца, можданог удара и неких других обољења мозга. То нам показује да постоји дефект у деловању инсулина, који не мора да сам по себи проузрокује болест. Али може да допринесе другој болести.

САВЕТОВАЛИШТА

ПРЕМА речима професора Лалића, саветовалишта за дијабетес у домовима здравља имају изузетно важну улогу, јер треба да буду центар за спровођење и координацију ове активности:

- У постковид периоду, саветовалишта се опорављају у оној мери у којој се опоравља и третман пацијената са хроничним незаразним болестима, а када се ради о превенцији дијабетеса Републичка стручна комисија за дијабетес координише додатне мере које лекари на примарном нивоу улажу да се овај процес убрза.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)