ЗА СЕДАМ ДАНА ГРОЗНИЦОМ ЗАПАДНОГ НИЛА ЗАРАЖЕНО ОСМОРО ЉУДИ: Још једна особа преминула од уједа комарца у Србији

Novosti online

31. 10. 2022. у 08:58

БРОЈ заражених грозницом Западног Нила, коју преносе комарци, и даље расте у Србији, иако већ улазимо у новембар.

ЗА СЕДАМ ДАНА ГРОЗНИЦОМ ЗАПАДНОГ НИЛА ЗАРАЖЕНО ОСМОРО ЉУДИ: Још једна особа преминула од уједа комарца у Србији

Фото: Free Images Pixabay

Према најновијим подацима Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" за 7 дана је заражено још 8 особа, те је сада укупан број оболелих у овој сезони 228.  Још једна особа је преминула од последица ове болести. 

- На територији Републике Србије до 27. октобра 2022. године регистровано је 226 потврђених случајева оболевања од грознице Западног Нила у хуманој популацији - наводи се у извештају "Батута".

Највише заражених је и даље у Београду - где је ова грознциа дијагностикована код 97 осова, а зуатим у Шумадији - 30.

- У истом временском периоду, од укупно 12 смртних исхода који се могу довести у везу са тим обољењем, шест је регистровано на територији Града Београда, два на Средњебанатском округу и по један на подручју Јужнобачког, Шумадијског, Мачванског и Поморавског округа - наводи се у извештају "Батута".

До 20. октобра, да подсетимо, у Србији је било 218 потврђених случајева оболевања од грознице Западног Нила у хуманој популацији, а 11 особа је до тада било преминуло.

Претпрошле, 2020. године први пут после 8 година није забележен ниједан случај ове грознице код људи у Србији, иако су заражени комарци били присутни у 11 градова, и иако је ова грозница у Европи потврђена код 308 особа. То се међутим, није десило прошле, 2021. када је било заражених грађана.

Ова инфекција је званично први пут регистрована код грађана у Србији крајем јула 2012. године. Од 2012. до 2019. године у нашој земљи регистровано је укупно 1.016 случајева заразе и 98 смртних исхода, званични су подаци Института "Батут".

Ради се о вирусном обољењу које се преноси убодом зараженог комараца. Већина инфицираних особа, 80 одсто, нема никакве симптоме и знаке болести. Код мањег процента заражених особа, око 20 одсто, симптоми подсећају на грип, са наглом појавом повишене телесне температуре, главобољом, боловима у мишићима и зглобовима, умором, благим пролазним осипом и лимфаденопатијом (увећање лимфних чворова).

Код појединих особа, долази до настанка асептичног менингитиса или енцефалитиса, односно неуроинвазивног облика болести, који захтева хоспитализацију. Код њих се јавља главобоља, укочен врат, ступор (тупост), дезоријентисаност, кома, тремори, конвулзије, слабост мишића и парализа. Након прележане инфекције често долази до развоја дуготрајних последица, као што су умор, губитак памћења, тешкоће приликом ходања, мишићна слабост и депресија.

Фото: Free Images Pixabay

Смртност је већа код старијих особа, нарочито код особа изнад 75 година живота.

На срећу, западнонилски вирус не преноси се контактом међу људима, али може путем трансфузије крви, трансплантацијом органа, трансплацентарно са мајке на дете и дојењем. Особа се може заразити само ако је ујео заражени комарац, а симптоми болести се јављају за три до 14 дана после убода.

Иначе, најоптималније температуре за активност комараца су између 20 и 25 степени, али активност такође зависи и од тога којој врсти комарци припадају. Женке обичног комарца хранећи се крвљу заражених птица, унесу вирус у своје тело. У телу комарца вирус се умножава и када женка комарца убоде човека може му пренети вирус. Да ли ће се неко заразити вирусом или не зависи од низа фактора.


Препоруке Института "Батут" за заштиту од комараца

- користите репеленте на откривеним деловима тела приликом боравка на отвореном

- носите одећу дугих рукава и ногавица, светле боје. Најбоље је да буде комотна, јер комарци могу да убадају кроз припијену одећу.

- избегавајте боравак на отвореном у периоду најинтензивније активности комараца – у сумрак и у зору

- користите заштитне мреже против комараца на прозорима, вратима и око кревета

- ако је могуће, боравите у климатизованим просторима, број инсеката у таквим условима значајно је смањен

- избегавајте подручја са великим бројем инсеката, као што су шуме и мочваре

- најмање једном недељно испразните воду из саксија за цвеће, посуда за храну и воду за кућне љубимце, из канти, буради и лименки

- уклоните одбачене гуме и друге предмете који могу да прикупљају воду

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)