ВЕЖБАЈТЕ МОЗАК И ПАМЋЕЊЕ: Ментална стимулација штити од деменције

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

18. 06. 2024. у 07:15

Бављење ментално стимулативним активностима гради когнитивну резерву, која може да се прилагоди променама које су повезане са Алцхајмеровом болешћу и потенцијално одложи симптоме деменције.

ВЕЖБАЈТЕ МОЗАК И ПАМЋЕЊЕ: Ментална стимулација штити од деменције

Фото Shutterstock

Учење нових вештина, одржавање друштвених веза и брига о физичком здрављу такође су од виталног значаја за смањење ризика од деменције, кажу стручњаци.

Посао може да нас заштити од когнитивног пада касније у животу, посебно ако захтева много менталне снаге. Недавна студија открила је да су рутински послови, попут послова поштара и радника на путевима, повезани са 66 одсто већим ризиком од когнитивног пада и 37 процената већом шансом за деменцију у поређењу са пословима који су ментално стимулативни. Истраживачи су анализирали податке више од 7.000 људи у Норвешкој и сазнали да су људи који су се бавили ментално стимулативним пословима у својим 30-им, 40-им, 50-им и 60-им годинама мање вероватно доживели когнитивни пад у својим 70-им годинама.

- Ако користите свој мозак, нећете га изгубити - рекао је др Дорене М. Рентз, психијатар, професор неурологије на Harvard Medical School која није била укључена у студију. - Читава идеја састоји се у томе да постоје додатне неуронске везе или путеви које мозак користи да би извршио задатак. Ако имате додатне мождане мреже, а једна не ради, онда он проналази другу како би могао да изврши задатак на одговарајући начин - објасанио је др Рентз.

Докторка Трине Холт Едвин, ауторка ове студије и истраживач геријатријске медицине у Универзитетској болници у Ослу рекла је да њихово истраживање показује да никада није касно да почнете да учите нешто ново. Све когнитивно захтевне активности касније у животу доприносе јачању когнитивне резерве.

Посао није једино решење за заштиту мозга. Активности као што су учење свирања музичког инструмента, похађање часова плеса, читање, писање или решавање укрштених речи или математичких задатака могу помоћи у стимулацији мозга.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП УПУТИО ПИСМО ОРБАНУ: Ево шта му је поручио

ТРАМП УПУТИО ПИСМО ОРБАНУ: Ево шта му је поручио

ПРЕМИЈЕР Мађарске Виктор Орбан објавио је на друштвеној мрежи Икс писмо које је добио од Доналда Трампа, у којем председник Сједињених Америчких Држава истиче да су односи САД и Мађарске јачи него икада и да се заснивају на заједничким вредностима.

09. 01. 2026. у 10:22

ПОКРЕНУТА ДВОСТРУКА ДИПЛОМАТСКА ОФАНЗИВА: Страх због Гренланда преплавио Европу, лидери сада имају нову тактику

ПОКРЕНУТА ДВОСТРУКА ДИПЛОМАТСКА ОФАНЗИВА: Страх због Гренланда преплавио Европу, лидери сада имају нову тактику

ЕВРОПСКЕ владе покренуле су двоструку дипломатску офанзиву како би убедиле председника САД Доналда Трампа да одустане од својих претензија према Гренланду - кроз лобирање у Вашингтону и притисак на НАТО да отклони безбедносне забринутости америчког председника.

09. 01. 2026. у 13:11

ВОДИТЕЉКА ОТКРИЛА ИСТИНУ О ЦЕЦИ И ЧЕДИ: Умешан и Александар Кос - шта се дешавало између политичара и певачице

ВОДИТЕЉКА ОТКРИЛА ИСТИНУ О ЦЕЦИ И ЧЕДИ: Умешан и Александар Кос - шта се дешавало између политичара и певачице

БЛИЗАК пријатељ и сарадник Чедомира Јовановића, Александар Кос, последњих месеци нашао се у жижи интересовања јавности. О његовом професионалном ангажману, али и приватном животу, у последње време све се чешће спекулише, док је јавности и даље мало познато чиме се заправо бави и какав је његов пут био до позиције на којој се данас налази.

09. 01. 2026. у 08:42

Коментари (0)

ИМАМ ДОВОЉНО НОВЦА ДА НЕ МОРАМ ДА ПЕВАМ Оља Карлеуша открила истину о повлачењу са естраде