КАДА ЈЕ БОЉИ СКЕНЕР, А КАДА МАГНЕТНА РЕЗОНАНЦА? Савет стручњака - Код онколошких пацијената ЦТ снимање је "златни стандард" (ФОТО)

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

28. 01. 2024. у 07:00

СКЕНЕРИ (ЦТ) најновије генерације дају невероватно прецизну слику коштаних структура, крвних судова целог тела и пружају јасну и недвосмислену перцепцију свих органа - мозга, синуса, ушију, очију, органа врата, грудног коша, стомака и мале карлице.

КАДА ЈЕ БОЉИ СКЕНЕР, А КАДА МАГНЕТНА РЕЗОНАНЦА? Савет стручњака - Код онколошких пацијената ЦТ снимање је златни стандард (ФОТО)

Фото Shutterstock

 Зато, пре него је потребно радиолошко снимање неопходна је консултација лекара, да би се са сигурношћу знало да ли је довољно снимање скенером или је потребна и магнетна резонанца.

У интервјуу за "Новости" др Игор Ђорић, специјалиста радиологије Клинике за неурохирургију Универзитетског клиничког центра каже да више од 20 година ради у клиничкој пракси, што му даје за право да констатује да је скенерска ангиографија главе и врата "преглед број 1" у алгоритму прегледа скенером:

- Поред проширења крвног суда, скенерском ангиографијом се утврђује и сужење (стеноза) крвног суда у врату и/или глави, али и процењује "старост" крвног суда, што је битан прогностички фактор поготово код пацијената са дијабетесом, коронарном болешћу или артеријском хипертензијом. У току дана, моје колеге и ја урадимо око 10 скенерских ангиографија главе и врата, и код скоро половине њих се нажалост установи или постојање анеуризме или сужење крвног суда. Ово више није "резервисано" за старију популацију, већ све чешће дијагностикујемо анеуризму крвних судова мозга код млађих радно способних људи.

* Због чега најчешће пацијенти бивају упућени на скенер главе?

- У пракси имамо највише пацијената који нам долазе због главобоља, дуплих слика, спуштеног капка, бола у оку, а који могу да буду битан показатељ постојања проширења крвног суда (анеуризме) у мозгу. Да би се отклонила свака сумња о постојању анеуризме неког од можданих крвних судова, пацијенту се поред скенера главе (мозга) обавезно уради и скенерска ангиографија крвних судова главе и врата.

Фото: Град Бор

о У којим још ситуацијама је примена скенера "преглед број 1"?

- Код свих онколошких пацијената скенер (ЦТ) представља "златни стандард" у дијагностици. Уместо става да се од пацијента тражи велики број рендгенских снимака костију код сумње на ширење малигног процеса, ЦТ преглед целог тела, односно регија главе, врата, грудног коша, стомака и мале карлице даје најпрецизнију слику о ширењу малигне болести, али и о њеној примарној локализацији и самим тим усмерава лечење у правом смеру и што је најважније благовремено.

* Шта не може да се види на скенеру?

- Уколико се приликом прегледа испоштују протоколи који се једнообразно користе у целом свету и ако је радиолог у потпуности едукован да на савестан, стручан и радиолошки тачан начин опише промене практично нема тог стања које скенер не може да уочи. Проблем едукације кадра је практично највећи проблем са којим се срећемо у пракси. Радиолози који раде у већим центрима какав је Универзитетски клинички центар Србије имају прилику да се у свом свакодневном раду и на дежурствима срећу са најразноврснијом патологијом и да тако уче и постају све сигурнији у своје налазе. Осим тога, најважнија је перманентна интерклиничка сарадња између радиолога и свих клиничара.

* За шта је магнетна резонанца (МР) боља?

- Магнетна резонанца као савремена дијагностичка метода може у посебним мултисеквенцијалним протоколима да дефинише природу туморске промене у мозгу, кичменој мождини, јетри, панкреасу, бубрезима, надбубрезима, простати и мокраћној бешици. Такође, идеална је за дијагностику патолошких промена у свим зглобовима у телу, при чему акценат у дијагностичком смислу ставља на мекоткивне структуре, тетиве, лигаменте и мишићне структуре. Ипак, примат у дефинисању промена у плућима и у костима има снимање скенером.

Када се убризгава контраст

* Када пацијенту мора да се убризгава контрасна течност?

- Контрастно средство је течност која се венским путем преко убризгава у тело пацијента по строго утвђеним протоколима. Оно у најширем смислу омогућава бољу визуализацију уочених промена, њихов однос са околним структурама, али и степен прокрвљености што на директан или индиректан начин може сузити дијагностичке дилеме. Савремена контрастна средства која се користе приликом ЦТ прегледа у себи садрже јод, тако да алергија на јод пацијента који је има искључује из снимања контрастом. Постоји, међутим, припрема пацијента који су алергични на јод пре ЦТ прегледа по шеми, али која се мора спроводити у строго контролисаним болничким условима, а сам преглед се мора обавити у присуству специјалисте анестезиолога.

* Има ли магнетна резонанца недостаке у односу на скенер?

- Недостаци снимања МР су дужина самог прегледа и немогућност примене код пацијената који имају уграђен пејсмекер, металне импланте, металне протезе и код оних који су клаустрофобични. Као и код тумачења скенер налаза, и овде је још већи проблем у броју едукованих радиолога који су уско стручно оспособљени да тумаче МР налазе. Дешава се нажалост да пацијент који се подвргне дијагностици магнетном резонанцом мозга добије дијагнозу сумњиве промене које могу одговарати једној од најтежих неуролошких болести - мултиплој склерози. То је налаз који пацијенту живот може окренути наглавачке. А ако се након додатних испитивања испостави да није реч о мултиплој склерози, онда је проблем у дијагностичару који је снимак описивао. Да се то не би дешавало приоритет је перманентна едукација у светски признатим установама и тумачење МР налаза без термина "суспектан".

* Да ли постоји јачина скенера и који се за шта користи?

- Приилком ЦТ снимања добија се велики број пресека или слајсева који се обрађују високо софистицираним софтверским програмом што омогућује детаљан приказ сваке анатомске структуре тела, али и патолошки процес који доводи до болести. Због броја детектора и слајсова, савремени ЦТ апарати данас носе префикс мултислајсни и/или мултидетекторски ЦТ апарати. ЦТ апарат на Клиници за неурохирургију има 128 детектора. Што је већи број детектора које ЦТ апарат има, бољи је квалитет слике и значајно мања доза коју пацијент прими приликом прегледа, јер преглед значајно краће траје.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

НАЦИОНАЛНА полиција ухапсила је данас у Мајамију Давида Кнежевића, супруга Ане Марије Кнежевић Хенао, Колумбијке која је нестала у Мадриду 2. фебруара. Давид Кнежевић, држављанин Србије, био је главни осумњичени откако су америчка полиција и ФБИ прикупили доказе да је реч о насилном нестанку, сазнају шпански медији.

06. 05. 2024. у 17:33

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)