ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ НА ПРОМЕНЕ НА КОЖИ: Болне и упаљене квржице морају да се испитају

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

03. 07. 2023. у 10:00

ТОКОМ лета кожа је мање заштићена одећом тако да су честе ситуације када се на њој уочавају бројне промене.

ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ НА ПРОМЕНЕ НА КОЖИ: Болне и упаљене квржице морају да се испитају

Фото Shutterstock

Најчешће је реч о мањим или већим израслинама које су углавном бенигне и не захтевају лечење осим из естетских разлога. Међутим, израслине у виду квржица које су болне, упаљене и мењају се, захтевају одлазак изабраном лекару и детаљну дијагностику.

Доктор Ана Јеремић, специјалиста опште медицине из Београда, каже да бенигне, односно доброћудне квржице на кожи могу да буду резултат разних стања:

- Обично је реч о цистама, липомима (масним квржицама), фибромима (бенигни тумори везивног ткива) или кератозама (груби делови коже). Ове бенигне квржице обично имају мекану текстуру и могу да буду покретне. У већини случајева, не узрокују бол или нелагодност пацијенту. Такође, може да буде реч и о брадавицама, најчешће вирусног порекла или квржице које настају после неких повреда или рана у виду задебљалих ожиљака који се називају келоиди.

Када су квржице на кожи болне и упаљене ситуација је сложенија, јер захтева детљану дијагностику и интервенцију.

- Ове упале могу да буду знак инфекције, као што је фурункул (гнојна инфекција фоликула длаке), апсцес или целулитис - каже др Јеремић. - Оваква стања коже обично захтевају медицинску интервенцију и могу се манифестовати као црвенило, отицање, топлота или бол око квржице. У неким случајевима, болне или упаљене квржице могу бити знак озбиљнијег стања, као што су инфламаторне болести коже, аутоимуне болести или малигнитети.

ТЕРАПИЈА

КАДА је реч о лечењу, бенигним квржицама на кожи обично није потребно посебно лечење, осим уколико пацијент осећа нелагодност или естетски проблем.

- У таквим случајевима, могуће опције лечења укључују хируршко уклањање, електрокоагулацију, ласерску терапију или криотерапију, у зависности од природе квржице - каже др Ана Јеремић, специјалиста опште медицине.

Код израштаја који изазивају забринутост због брзог раста, промена у боји, улцерација или било којих других знакова упале који могу указивати на малигни потенцијал, неопходне су даље дијагностичке процедуре као што су хистолошка анализа, имунохистохемијска анализа или молекуларна анализа.

Наша саговорница каже да је лекар у обавези да болну и упаљену квржицу пажљиво прегледа, узме анамнезу од пацијента којом се утврђује када је промена настала, да ли је мењала боју структуру или величину.

- У неким случајевима потребно је одрадити додатне лабораторијске анализе, скрепинг или биопсију коже - прича др Јеремић. - Ове методе помажу у утврђивању природе квржице, да ли је бенигна или захтева даљу обраду. Под микроскопом се може утврдити да ли постоји, на пример, шугарац или мицеларна влакна гљивица, а култувисањем такође може се утврдити да ли постоје бактерије или други микроорганизми.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

КНАУС: Француска и Немачка блокирају гласање о Приштини у Савету Европе, Вучић ефектно апеловао на Макрона