ОПРЕЗ СА ЛЕКОВИМА: Лаксативи повећавају ризик за појаву деменције
НАУЧНИЦИ су истраживали ефекте лаксатива на ризик од деменције и открили да њихова редовна употреба повећава ризик од настанка ове болести, мада су истакли да су потребне даље студије како би се потврдили њихови налази.
Фото Shutterstock
Лаксативи, односно препарати који побољшавају пробаву, доступни су у слободној продаји, а њихова злоупотреба уобичајена је код средовечних и старијих одраслих особа. Око 20 одсто опште популације, 40 процената старијих особа које живе у заједници и 70 одсто становника домова за старе пате од затвора. У Великој Британији се око 85 одсто људи са опстипацијом лечи лаксативима.
Студије показују да употреба лаксатива може да утиче на састав цревног микробиома и изазове дугорочне промене у имунолошком одговору. Истраживања, такође, показују да ове промене могу да повећају производњу токсина повезаних са упалом, неуралним оштећењем и таложењем амилоида - биомаркера за деменцију. Даља истраживања о томе како употреба лаксатива и других агенаса који ометају микробиом може утицати на деменцију може довести до побољшаних стратегија лечења и превенције.
То не значи да људи треба да престану да користе лаксативе у потпуности. Требало би да се фокусирају и на исхрану богату влакнима и повећан унос воде, јер многи од ових лаксатива могу да доведу до дехидрације, а она је један од најчешћих узрока затвора, истакли су научници.
Препоручујемо
ОВИ СИМПТОМИ НАЈАВЉУЈУ МЕНОПАУЗУ: Код неких жена могу да трају годинама
11. 04. 2023. у 19:50
ХРАНОМ УБЛАЖИТЕ ХИПЕРТЕНЗИЈУ: Висок притисак може да се снизи уз помоћ пет намирница
02. 04. 2023. у 17:11
ОПРЕЗ АКО ПРИМЕТИТЕ ОВИХ ШЕСТ СИМПТОМА: Препознајте знаке "тихог" можданог удара
04. 04. 2023. у 17:00
ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном
АМБАСАДОР Израела у Хрватској Гари Корен позвао је званични Загреб да прекине дипломатске односе с Техераном и спроведе безбедносне провере особља иранског дипломатског представништва у Хрватској јер би, каже, међу њима могло бити "шпијуна" Револуционарне гарде која се у ЕУ сматра терористичком организацијом.
06. 03. 2026. у 09:10
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
"СВЕ САМ ТО ПРОШЛА СА САШОМ" Сузана потресена због Зорице: "Канцер као да је заразна болест, не знам од чега је оперисана"
ВЕЧЕРАС се у Сава Центру одржава први од три концерта Марије Шерифовић у 2026. години.
06. 03. 2026. у 20:27
Коментари (0)