ОПРЕЗ АКО ПРИМЕТИТЕ ОВИХ ШЕСТ СИМПТОМА: Препознајте знаке "тихог" можданог удара

И. К.

04. 04. 2023. у 17:00

СИМПТОМИ можданог удара најчешће су препознатљиви и могу да изгледају драматично, што одмах упућује лекару. Међутим, постоје и "тихи" мождани удари, који без икаквих назнака тешко могу да оштете мозак.

ОПРЕЗ АКО ПРИМЕТИТЕ ОВИХ ШЕСТ СИМПТОМА: Препознајте знаке тихог можданог удара

Фото Shutterstock

"Тихи" мождани удар практично значи да је потпуно могуће да неко доживи зачепљење неког од крвних судова мозга а да то и не примети. Ова могућност је двоструко опасна, јер, осим што може трајно да оштети мождане ћелије, пацијенту не даје сигнал да би требало да се лечи, тако да себе доводи у ситуацију за нови, много фаталнији шлог.

У групу "тихих" знакова можданог удара неуролози убрајају:

Изненадни недостатак равнотеже

Особе које изгубе равнотежу могу да осећају као да се крећу иако у ствари стоје, да осећају несигурност у ногама или као да се простор око њих окреће. Чињеница је да узроци губитка равнотеже могу да буду бројни. Међу најчешћим су, тврде специјалисти, инфекције ува, повреде главе, одређени лекови, као и неуролошки поремећаји, међу које се убраја и мождани удар.

Привремени губитак контроле

Када без разлога не можете да померите руку или ногу, или имате утисак да вам је потпуно одузет један део тела, то може да буде знак пролазног односно транзиторног можданог удара. Слаба контрола мишића може да доведе и до невољног, али пролазног пуштања урина. Зависно и који је део мозга захваћен, може да дође и до невољног задржавања урина.

Благи губитак меморије

Уколико у току разговора изненада не можете да пронађете праву реч, или једноставнo заборавите шта сте хтели да кажете, и то може да буде знак благог губитка меморије, однoснo знак да је неки део мозга доживео инфаркт. Благи губитак меморије може да се препозна и по томе када не можете да се сетите да ли сте нешто већ урадили или не, да ли сте већ попили лек, на пример, или када заборавите која је година или који је дан у недељи.

Нагле промене расположења

Осим што многи људи пате од депресије након можданог удара, нова студија немачких лекара показала је да се депресија често јавља и пре удара и да може бити знак упозорења за шлог. Докторка Марија Блол са Универзитета у Минстеру у Немачкој и њене колеге пратиле су више од 10.000 одраслих особа без историје можданог удара, просечне старости 65 година, током пуних 12 година. За то време је њих 425 имало мождани удар. Ови пацијенти су упоређени са више од 4.200 људи који живе у сличним условима, а који нису имали мождани удар. Учесници студије су испитивани сваке две године, питали су их да ли су прошле недеље искусили симптоме депресије, укључујући осећај усамљености, туге, немирног сна или осећања да је све било тешко постићи. Истраживања су открила да симптоми депресије често претходе можданом удару и да се погоршавају након тога.

Проблеми у вези с вештинама

Под когнитивном интелигенцијом подразумева се способност ума да примећујемо, истражујемо, анализирамо, закључујемо и решавамо проблеме и задатке којима смо окружени. Код особе са "тихим" можданим ударом когнитивне способности могу привремено да буду измењене и да делује да је у тренутку разговора "неурачунљива".

Изненадни губитак вида

Изненадни губитак вида, најчешће на једном оку, може да се појави из више разлога. Многи здравствени проблеми могу да буду узрочници и потенцијална претња виду. Из тог разлога је неопходно што пре потражити помоћ лекара. Један од узрока тренутног слепила је и мождани удар, а неретко и постојање тумора на мозгу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)