ЗНАЦИ ДА НАМ ЈЕ ОСЛАБИО ИМУНИТЕТ: Не занемарујте ове симптоме, тело је подложно коксаки вирусу

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

09. 03. 2023. у 09:50

БРОЈНЕ прехладе и друге респираторне инфекције које се прележе током зиме у великој мери ослабе имунитет, због чега многи кубуре са здрављем у рано пролеће.

ЗНАЦИ ДА НАМ ЈЕ ОСЛАБИО ИМУНИТЕТ: Не занемарујте ове симптоме, тело је подложно коксаки вирусу

Фото Shutterstock

Према речима др Љиљане Јемуовић, специјалисте за инфективне и тропске болести, пад имунитета је најчешће праћен сталним осећајем умора и исцрпљености, појавом екцема на кожи, псоријазе, као и брадавица и кератоза. Докторка Јемуовић наводи да је могућа и појава промена на језику и у устима, варијације у килажи, повишена температура која дуго не спада, оток на лимфним чворовима, чест осећај хладноће и осећај надувености.

Када одбрамбене снаге огранизма попусте честа је "грозница" на уснама, али и друге компликације.

- Има вируса који попут бактерија живе с човеком и не стварају проблеме, осим у посебним околностима - каже др Јемуовић. - Такав је вирус херпес симплекса који изазива појаву грознице на усни или кожи лица, а око 80 одсто људи носи и цитомегаловирус, иначе безопасан микроорганизам, али само до тренутка кад домаћин оболи од неке тешке болести и/или доживи драстичан пад имунитета.

С обзиром на то да је научно доказано да је имунитет све мање функционалан са годинама, старијим особама је неопходна посебна пажња да би сачували организам од утицаја узрочника инфекција.

ПРЕТИ И КОКСАКИ

ЧЕСТА инфекција која прети услед пада имунитета је и коксаки вирус.

- Ова инфекција се назива и болест прљавих руку због преношења путем прљавих руку. Медицински значај ове инфекције је што често доводи до компликација на срцу, али и до респираторних инфекција и менингитиса - каже др Љиљана Јемуовић, инфектолог.

- Особе са бројним коморбидитетима и другим хроничним стањима имају већи ризик од развоја озбиљних компликација које могу довести до хоспитализације или чак смрти - наглашава др Јемуовић. - Зато лечење било бактеријских, вирусних, гљивичних или паразитарних инфекција код пацијената са ослабљеним имунитетом захтева озбиљан здравствени приступ (анамнезу и преглед), и дијагностику, адекватну терапију, редовну контролу и по потреби болничко лечење.

Када је о старијима реч, најчешће се услед пада имунитета сусрећу са дијагнозом херпес зостер.

- Реч је поновној активацији варичела - зостер вируса, при чему на кожи једне стране лица или тела избијају болни пликови - каже наша саговорница. - Болест обично захвата труп, али се може појавити и на лицу, врату и доњим деловима тела. Могуће су и манифестације у усној шупљини, такође ограничене на једну половину уста или језика. Цео процес понекад буде пропаћен повећањем лимфних чворова који се налазе у близини. Болест може да буде озбиљна, посебно када је захваћено око (зостер офталмикуса), што захтева редовну контролу офталмолога уз контролу инфектолога.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве