ОНКОЛОГИЈА: Оштећену јетру контролишите на шест месеци

И. К.

13. 09. 2022. у 07:05

У СВЕТУ и код нас сваке године бележи се раст броја оболелих од карцинома јетре. Према подацима Међународне агенције за истраживање канцера за 2020. годину, у свету је регистровано око 905.000 нових случајева док је у истој години живот изгубило око 830.000 људи због овог карцинома. Ова статистика га чини четвртим узроком смрти међу онколошким дијагнозама. Према саопштењима из исте агенције, у Србији је током 2020. године број дијагностикованих случајева карцинома јетре био 996, а број преминулих 956.

ОНКОЛОГИЈА: Оштећену јетру контролишите на шест месеци

Фото: Пиксабеј

Доктор Александар Богдановић, специјалиста абдоминалне хирургије Универзитетског клиничког центра Србије каже да однос броја новооболелих и умрлих од карцинома јетре јасно говори о тежини ове болести:

- Ипак, охрабрује чињеница да када се овај карцином раније открије резултати лечења су много бољи. С тим у вези, програм раног откривања подразумева контролни ултразвучни преглед јетре и мерење туморског маркера АФП на шест месеци али само код ризичне популације, као што су особе са цирозом или другим оштећењима јетре.

Наш саговорник каже да је хепатоцелуларни карцином најчешћи карцином јетре и чини приближно 90 одсто случајева карцинома овог органа:

- Основни фактори ризика за настанак карцинома јетре су хронична хепатитис Б или Ц вирусна инфекција, дуготрајно конзумирање алкохола, неалкохолно оштећење јетре које срећемо код особа оболелих од дијабетеса или код патолошке гојазности.

Према речима др Богдановића, лечење хепатоцелуларног карцинома је врло комплексно, јер захтева третман како малигне болести тако и основне болести јетре због које је настао карцином, при чему оба стања потенцијално угрожавају живот болесника:

- У лечењу раних стадијума болести примењује се ресекција јетре и спаљивање тумора, као методе које нуде евентуално излечење. Код болесника са узнапредовалим стадијумом болести на располагању су палијативне методе, као што су трансартеријска хемоемболизација, биолошка терапија или палијативно симпоматско лечење.

Како објашњава наш саговорник, ресекција јетре, захваљујући развоју хируршке технике и доброј селекцији болесника, омогућава петогодишње преживљавање и до 60 одсто оболелих:

- Циљ ресекције јетре је да се тумор уклони у целости, а да преостала јетра обезбеди довољну функцију како би болесник преживео. Због значајне регенеративне способности могуће је уклонити и до 60 јетре.

Вакцина

ДОКТОР Александар Богдановић каже да је један од кључних начина спречавања развоја карцинома јетре што већи обухват становништва вакцином против хепатитиса Б:

- Ова вакцина је обавезна у дечијем узрасту, а може да се прими и у одраслом добу и тада ефикасно спречава инфекцију вирусом који доводи до хепатитиса Б.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)