И ПОСЛАСТИЦА И ЛЕК: Диња чува вид, штити од астме, снижава притисак, а чај помаже код уринарних инфекција

Татјана Марковић

15. 08. 2022. у 14:50

АРОМАТИЧНА диња не само што ће да вас ослади и освежи већ ће да вам помогне да сачувате здравље.

И ПОСЛАСТИЦА И ЛЕК: Диња чува вид, штити од астме, снижава притисак, а чај помаже код уринарних инфекција

Фото: Shutterstock

Сматра се ефикасном у очувању доброг вида, смањује ризик од астме, штити срце тиме што регулише притисак, прија трудницама, али и женама у менопаузи...

У народној медицини диња се нарочито препоручује онима који се обилно зноје и који имају "кратак фитиљ". Такође, уз освежавајућу дињу брже пролазе последице убода инсеката, али се и кожа брже опоравља ако изгори на сунцу.

Диња садржи нутријенте важне за здравље очију. Осим што помажу у што дужем очувању оштрине вида, они штите око од штетних сунчевих зрака. Такође, велике количине витамина А и Ц које садржи успоравају деструктивни процес у ретини и ретиналном пигменту који води до дегенерације жуте мрље.

Нутриционисти истичу да обиље бета каротена, који се, осим у дињи, налази у свем жуто-наранџастом воћу и поврћу, погодује оболелима од астме, јер помаже против губитка кисеоника, чиме се смањује ризик од алергијских реакција.

Фото: Free Images Pixabay

С обзиром на велике количине калијума, диња се препоручује и онима који пате од хипертензије. Калијум помаже организму у ослобађању вишка натријума и тако смањује повишен крвни притисак. Калијум је потребан и за регулисање равнотеже воде, кисело-базне равнотеже и неуромускуларне функције, а такође игра важну улогу у преносу електричних импулса до срца.

Биљна влакна из диње повољно делују на чишћење организма од штетних материја, па се ово поврће препоручује и као прва помоћ за лечење надутости стомака. Истовремено, обиље воде у њој подстиче рад бубрега.

Фото: Free Images Pixabay

Чај од семенки против уринарних инфекција

СЕМЕНКЕ диње сматрају се врло ефикасним домаћим леком против уринарне инфекције. Једну кашику семенки диње кувајте 10 до 15 минута у литру воде. Оставите да одстоји пола сата, оцедите и пијте током целог дана у малим гутљајима.

БОНУС ВИДЕО - УБИЦА НЕГАТИВНЕ ЕНЕРГИЈЕ: Ћилибар има разна лековита својства, а овај је најквалитетнији...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП УПУТИО ПИСМО ОРБАНУ: Ево шта му је поручио

ТРАМП УПУТИО ПИСМО ОРБАНУ: Ево шта му је поручио

ПРЕМИЈЕР Мађарске Виктор Орбан објавио је на друштвеној мрежи Икс писмо које је добио од Доналда Трампа, у којем председник Сједињених Америчких Држава истиче да су односи САД и Мађарске јачи него икада и да се заснивају на заједничким вредностима.

09. 01. 2026. у 10:22

ПОКРЕНУТА ДВОСТРУКА ДИПЛОМАТСКА ОФАНЗИВА: Страх због Гренланда преплавио Европу, лидери сада имају нову тактику

ПОКРЕНУТА ДВОСТРУКА ДИПЛОМАТСКА ОФАНЗИВА: Страх због Гренланда преплавио Европу, лидери сада имају нову тактику

ЕВРОПСКЕ владе покренуле су двоструку дипломатску офанзиву како би убедиле председника САД Доналда Трампа да одустане од својих претензија према Гренланду - кроз лобирање у Вашингтону и притисак на НАТО да отклони безбедносне забринутости америчког председника.

09. 01. 2026. у 13:11

ВОДИТЕЉКА ОТКРИЛА ИСТИНУ О ЦЕЦИ И ЧЕДИ: Умешан и Александар Кос - шта се дешавало између политичара и певачице

ВОДИТЕЉКА ОТКРИЛА ИСТИНУ О ЦЕЦИ И ЧЕДИ: Умешан и Александар Кос - шта се дешавало између политичара и певачице

БЛИЗАК пријатељ и сарадник Чедомира Јовановића, Александар Кос, последњих месеци нашао се у жижи интересовања јавности. О његовом професионалном ангажману, али и приватном животу, у последње време све се чешће спекулише, док је јавности и даље мало познато чиме се заправо бави и какав је његов пут био до позиције на којој се данас налази.

09. 01. 2026. у 08:42

Коментари (0)

САВЕТИ ПСИХИЈАТРА: Седам највећих убица среће