ШЕСТ НЕТИПИЧНИХ РАЗЛОГА УМОРА: Ако тромост потраје дуже од две недеље, проверите здравље

В. Н.

14. 03. 2022. у 09:48

НА ПОЧЕТКУ пролећа, док се време не стабилизује, организам дефинитивно пати. Неприлагођеност климатским условима код највећег броја људи испољава се као осећај умора и тромости. Лекари тврде да је телу потребно 15 дана да се прилагоди на пролеће, али - у идеалним условима: да време буде стабилно, са постепеним растом температуре, и без великих осцилација ваздушног притиска.

ШЕСТ НЕТИПИЧНИХ РАЗЛОГА УМОРА: Ако тромост потраје дуже од две недеље, проверите здравље

Фото Shutterstock

Међутим, ако осећај умора потраје дуже од две недеље, неопходно је да се утврди разлог. Зато вам овом приликом указујемо на неколико најчешћих, нетипичних узрока исцрпљивања организма.

1. Поремећај дисања у сну

Уколико сте поспани током дана, разлог би могао да буде престанак дисања у сну. У медицини се овај поремећај назива опструктивна слипа апнеа (ОСА). Симптоми су гласно хркање, немиран сан, јутарње главобоље, депресија, анксиозност, нервоза. Од овог поремећаја дисања најчешће пате гојазне особе, пушачи и они који конзумирају алкохол. Здраве животне навике пуно могу да помогну у лечењу овог стања.

Фото: Фрее Имагес Пиxабаy

2. Вежбање

И превише и премало вежбања има исту последицу, умор. Слаба физичка активност доводи до психофизичког колапса, јер тело нема довољно енергије и кисеоника. Међутим, уколико претерујете са рекреацијом ефекат може да буде исти. У случају да превише вежбате тело лучи појачане количине адреналина, хормона који када се ствара преко границе, ремети лучење осталих хормона и ствара осећај исцрпљености.

Фото Н. Фифић

3. Анемија

Недостатак гвожђа огледа се у константном умору. Најчешћи разлог ове врсте анемије је неодговарајућа исхрана. То практично значи да би за излечење овог стања требало да потражите савет нутриционисте. Наравно, тек када у координацији са лекаром прецизно утврдите од које врсте анемије болујете.

4. Штитна жлезда

Хроничан умор, поспаност, безвољност могу да буду симптоми ослабљене функције штитасте жлезде. Штитаста жлезда преко хормона које ствара (Т3 и Т4) утиче на функционисање целог организма. Да би се ови процеси нормално одвијали, неопходна је оптимална количина тироидних хормона. Код ослабљене функције штитасте жлезде (хипотиреоидизам) смањена је концентрација тироидних хормона у циркулацији, што ће временом довести до појаве мање или више изражених симптома, од којих је осећај умора веома чест.

Фото: Фрее Имагес Пиxабаy

5. Низак ниво тестостерона

Примарни мушки сексуални хормон (тестостерон) игра важну улогу у физичком и менталном здрављу, као и у нивоу енергије. Како мушкарац стари, ниво тестостерона природно опада. Ниски нивои могу узроковати безвољност, умор, па и депресију. Низак ниво тестостерона код жена, такође, може да створи осећај умора уз недостатак либида.

6. Несаница

Постоји зачарани круг који долази са осећајем великог умора. Бројни су они који су искусили ситуацију да су толико уморни да не могу да заспе, па се тако "заглаве" у зачараном кругу умора и несанице. Утврђено је да многи који пате од несанице, коју не узрокују други медицински или психијатријски проблеми, осећају умор, али не и поспаност.

БОНУС ВИДЕО - Једноставне вежбе за јутарње разгибавање: Мало времена за леп почетак дана

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!