НАЦИОНАЛНА КАМПАЊА "НЕМА ЧЕКАЊА": Оснива се Радна група за приоритизацију онколошких пацијената

Б. Р.

03. 02. 2022. у 11:00

У САРАДЊИ Форума пацијената Србије и Министарства здравља Србије биће основана Радна група за приоритизацију у лечењу и дијагностици онколошких пацијената.

НАЦИОНАЛНА КАМПАЊА НЕМА ЧЕКАЊА: Оснива се Радна група за приоритизацију онколошких пацијената

Фото Ј. С.

Карциноми су одговорни за умирање више од осам милиона људи широм света годишње, од чега четири милиона умре у најпродуктивнијем животном добу. И ове године 4. фебруар, Светски дан борбе против рака, Србија дочекује на неславном првом месту у Европи по смртности од малигних болести. Годишње у нашој земљи оболи више од 40.000 људи, а готово 30.000 изгуби битку са овом опаком болешћу.

- Сви знамо да је време у лечењу рака најважнији ресурс и савезник. Годинама понављамо да је "рак излечив уколико се открије на време". Ипак, време за онколошке пацијенте у Србији је и даље непремостив противник, јер се дешава да проведу више месеци у процесу дијагностике, бројних прегледа, конзилијума, лабораторија, упута, комисија... Када су одређене онколошке болести у питању, понекад од првог прегледа па до почетка терапије прође више од 200 дана. Када заврше са свим тим процедурама, здравствено стање им је такво да лекари могу само да констатују да је болест узнапредовала. За неке, могућности за лечењем више и не постоје- каже Марко Миловановић, председник Форума пацијената.

Кроз кампању "Нема чекања" Форум је желео да укаже на овај проблем и надлежни су то препознали. Наиме, Министарство здравља се сагласило да се формира Радна група, коју ће поред представника Министарства здравља и Форума пацијената Србије, чинити и истакнути стручњаци који се баве дијагностиком и лечењем пацијената са малигним болестима.

Циљ Радне групе за приоритизацију у лечењу и дијагностици онколошких пацијената Србије је да сагледа који су то најчешћи проблеми са којима се пацијенти суочавају до почетка лечења.

Форум настоји да онколошки пацијенти добију приоритетни статус, пре свега у дијагностици, такозвани "брзи пролаз" кроз здравствени систем. Поред тога, наставиће се са подизањем свести о неопходности редовних превентивних едукација лекара на примарном нивоу како би на време препознали симптоме малигне болести, као и увођење што већег броја дигитализованих услуга и процедура процеса лечења. Такође, неопходно је и увођење што већег броја нових технологија и терапија у Србији, које се већ користе у већини европских држава.

- По смртности онколошких пацијената, Србија је у самом европском врху, због чега малигне болеснике никако не смемо занемарити, иако пандемија здравственом систему Србије задаје озбиљне проблеме већ скоро две године. Имамо обавезу да се посветимо и другим пацијентима, зато што процентуално других болесника има много више, не потцењујући ковид, са којим морамо да научимо да живимо. Држава ће улагати у капацитете за лечење онколошких пацијената, јер сви могу да се разболе од тих тешких болести. Верујем да ће формирање најтежих болесника, јер шира слика коју ће нам дати пацијенти и струка као и предлози мера, умногоме могу помоћи у заједничком решавању проблема - рекао је др Мирсад Ђерлек, државни секретар Министарства здравља.

БОНУС ВИДЕО: СВАКИ ДРУГИ ПОЗИТИВАН: Ковид амбуланта у Лозници пуна од јутра до мрака

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)